Trójka razem

Grzegorz Brożek

publikacja 09.10.2012 15:58

Od kilku dni brzeska parafia cieszy się posiadaniem relikwii bł. ks. Michała Sopoćki, kierownika duchowego św. Faustyny Kowalskiej.

Trójka razem Obraz Miłosierdzia Bożego w prezbiterium brzeskiej świątyni Grzegorz Brożek/GN

– Ponieważ jesteśmy parafią pw. Miłosierdzia Bożego, chcieliśmy, aby te wielkie osoby, które były tak istotne dla szerzenia kultu, a zatem św. siostra Faustyna, bł. Jan Paweł II i bł. ks. Michał Sopoćko były z nami w sposób fizyczny, przez swe relikwie, aby za ich przyczyną jeszcze goręcej można było prosić Boga o łaski i o Jego miłosierdzie – tłumaczy ks. Wojciech Werner, proboszcz parafii.

Uroczyste wprowadzenie relikwii odbyło się 7 października. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Stanisław Jurek, a homilię głosił ks. Andrzej Surowiec z WSD w Tarnowie.

Parafia miała od pewnego czasu relikwie św. Faustyny. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 2012 roku wprowadzone zostały relikwie bł. Jana Pawła II. – Z bł. ks. Michałem Sopoćką, dzięki przyjaznym nam ludziom, bardzo szybko sprawa została załatwiona, w ciągu tygodnia. Poprosiliśmy o nie arcybiskupa białostockiego i szybko na naszą prośbę odpowiedział – dodaje ks. Werner. Istotną rolę w pozyskaniu relikwii odegrali miejscowi parafianie, szczególnie zaś socjolog z KUL prof. Mariusz Zemło.

W brzeskim kościele obok ołtarza umieszczona jest granitowa płyta, na której wygrawerowano tekst zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu, oraz gablota, w której przechowuje się wszystkie trzy relikwiarze. Codziennie o 15.00 wierni gromadzą się w tej parafii na Koronce do Bożego Miłosierdzia. – Chcielibyśmy, aby ten kościół był nie tylko świątynią parafialną, ale brzeskim wzgórzem miłosierdzia – dodaje ks. Wojciech.