Budować, nie burzyć!

Grzegorz Brożek

publikacja 26.10.2012 12:21

Początki szkolnictwa zawodowego w Tarnowie sięgają XIX wieku, kiedy to w 1881 roku, staraniem Towarzystwa Pedagogicznego, została otwarta Szkoła Przemysłowo-Handlowa.

Budować, nie burzyć! Poczet sztandarowy ZSB Grzegorz Brożek/GN

Później jej nazwa została zmieniona na Szkołę Przemysłową Uzupełniającą. Jej siedzibą była Szkoła Wydziałowa Męska im. M. Kopernika. Zdobywali w niej umiejętności młodzi ludzie terminujący u rzemieślników z 24 specjalności. Zespół Szkół Budowlanych powstał w 1962 r. – Oddzielono Zasadniczą Szkołę Metalową i przeniesiono ją do nowego budynku przy ul. Szujskiego 13, a Szkołę Rzemiosł Budowlanych usytuowano w budynku przy ul. Stalingradzkiej 15 (obecnie Legionów 15), gdzie utworzono Zasadniczą Szkołą Budowlaną, Technikum Budowlane dzienne i Technikum Budowlane dla Pracujących – przypominała w szkicu na 40-lecie szkoły Elżbieta Niedzielska.

Choć zarządzenie Ministerstwa Oświaty, które erygowało szkołę nosi datownik z ostatniego grudnia 1962 to szkoła swój jubileusz obchodzi już 26 października. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Józefa i MB Fatimskiej w Tarnowie. – Uroczystość złotego jubileuszu szkoły, dziękując za lata kształcenia i wychowywania młodzieży, chcemy przeżywać w duchu szukania wartości, poszukiwania prawdy o człowieku – mówi ks. dr Stanisław Bilski, proboszcz parafii, na terenie której znajduje się szkoła. Mszy św. przewodniczył bp Władysław Bobowski, a uroczystość liturgiczną zorganizował ks. Stefan Król. Po Eucharystii, w której wzięli udział nauczyciele, uczniowie i absolwenci szkoły, uczestnicy uroczystości wrócili do szkoły na spotkanie jubileuszowe.

- Bardzo dziękuję wszystkim za życzliwość dla naszej placówki. Nasza wizytówką są nasi uczniowie i absolwenci, których mury szkoły opuściło przez te lata ponad 10 tysięcy i w większości pracują w wyuczonym zawodzie, będąc cenionymi fachowcami – mówi Leon Chruściel, dyrektor ZSB.