Dobre, bo swojskie

Grzegorz Brożek

publikacja 13.12.2012 14:13

Piąty raz Jarmark Świąteczny w Mielcu organizował samorząd powiatowy, który przekonywał, że najsmaczniejsze są nasze, polskie, tradycyjne produkty.

Dobre, bo swojskie Na spotkanie ze św. Mikołajem czekały przede wszystkim dzieci, z których każde otrzymało drobny upominek Grzegorz Brożek/GN

- Jarmark organizujemy wzorując się na miastach zachodniej Europy. Tam są bardzo popularne. Nasza impreza, która w tym roku miała swoją piątą edycję także cieszy się zainteresowaniem – mówi Agnieszka Dernoga, dyrektor Wydziału Funduszy i Promocji Starostwa Powiatowego w Mielcu. Dowodem na to jest rosnąca z roku na rok liczba wystawców. W tym roku prezentowało się ponad 50 podmiotów, szkół, stowarzyszeń, firm, które prezentowały produkty związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia. – Nam zależało, aby pokazali się ci, którzy produkują żywność zarejestrowaną na liście produktów tradycyjnych – dodaje A. Dernoga. W powiecie mieleckim takich produktów zarejestrowano dotąd 10.

- Wysokowartościowe, tradycyjne, zdrowe jedzenie kosztuje drożej niż to „plastikowe”, ale czy nasze zdrowie nie jest tego warte? Zwłaszcza jeśli uwzględnimy, ile frajdy podczas gotowania, przyjemności w trakcie jedzenia i zdrowej siły życiowej nam przysparza. Wątrobianka lepiej smakuje z majerankiem, bo pobudzające trawienie właściwości tej rośliny czynią ją lepiej strawną. Tę sama rolę spełnia kminek w białej kapuście, czy chrzan podawany do wołowiny. Obserwując tradycyjne zestawy składników w różnych potrawach łatwo możemy się przekonać, ile mądrości zawiera tradycyjna sztuka kucharska – tłumaczy Agnieszka Dernoga.

Na Liście Produktów Tradycyjnych z powiatu mieleckiego są: boczek wędzony radomyski, górecki kompot z suszu, kacapoły, kapusta z kaszą jęczmienną po lasowiacku, kiełbasa wiejska Dulcza, kruszonka lasowiacka, panepuchy (klęgle), róża ucierana podkarpacka, salceson swojski radomyski, ser żółty smażony podkarpacki.

 

W tegorocznym, letnim konkursie NAJSMACZNIEJSZA STRAWA 2012 Powiatu Mieleckiego

I                     miejsce i tytuł „Najsmaczniejsza strawa” za prozioki otrzymało Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich z Dobrynina (Gmina Przecław)

II                  miejsce i tytuł „Smaczniejsza strawa” za pieczywo z królika otrzymało Stowarzyszenie „Pokolenia” z Izbisk Marek Midura (Gmina Wadowice Górne)

III               miejsce i tytuł „Smaczna strawa” za kapustę zapiekaną z ziemniakami otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich ze Zdziarca - Maria Giermata (Gmina Radomyśl Wielki)