Bliżej nieba w Okocimiu

Franciszek Brzyk

publikacja 14.01.2013 11:39

Parafia, szkoła i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Okocimskiej zorganizowało specjalny koncert połączony z promocją płyty

Schola "Bliżej nieba"   Schola "Bliżej nieba"
Franciszek Brzyk
W wypełnionym po brzegi przez wiernych kościele w Okocimiu rozbrzmiały dźwięki kolęd i pastorałek. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Okocimskiej wraz Parafią pw. Trójcy Przenajświętszej oraz Szkołą Podstawową w Okocimiu zorganizowało IX Koncert Kolęd i Pastorałek.  Tegoroczny Koncert był jednak wyjątkowy, ponieważ połączony był z promocją płyty „Betlejemska gwiazdo prowadź” nagranej przez scholę „Bliżej Nieba”. Płyta została wydana w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie projektu „Kolęda zbliża ludzi’, promującego kolędy oraz lokalne tradycje kolędowania. Została wydana przy udziale środków Unii Europejskiej współfinansującej projekt w ramach osi 4 – LEADER PROW na lata 2007 – 2013. Grant przyznano w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu”. Schola "Bliżej nieba"   Schola "Bliżej nieba"
Franciszek Brzyk

Schola „Bliżej Nieba” powstała w 2002 roku z inicjatywy księdza Stanisława Kani i Franciszka Brzyka. Dzisiaj tworzy ją młodzież uczęszczająca do szkoły podstawowej, gimnazjalna, młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych i osoby pracujące.  Od kilku lat w ramach scholi pojawiła się grupa młodszych dzieci, które również uczestniczą w występach oraz przygotowują oprawę liturgiczną Mszy Św. dla dzieci. W latach 2002 – 2004 opiekę nad scholą sprawował ksiądz Stanisław Kania a później ksiądz Piotr Cichoń. Od 2007 roku opiekunem jest ksiądz proboszcz Wiesław Pieja. Opiekunem artystycznym i dyrygentem jest Iwona Mikołajek, a akompaniatorem Krzysztof Musiał. Mecenasem scholi od samego początku oprócz Parafii jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Okocimskiej. W tegorocznym koncercie oprócz scholi młodszej i starszej wystąpił Zespól Pieśni Tańca „Juhasy” ze Szczawnicy wraz z Góralskim Chórem „Jaworczanie” z Jaworek, pod kierownictwem Ewy Zachwieja. Uczestnicy koncertu podkreślali nie tylko piękne brzmienie różnorodnych kompozycji kolęd i pastorałek, ale również niezwykły, ciepły i rodzinny klimat, który wraz z wystrojem wnętrz kościoła stworzył niezwykłą scenerię dla tego koncertu.  Wszyscy, którzy przybyli na koncert otrzymali od organizatorów płytę nagraną przez scholę „Bliżej Nieba”, która z pewnością będzie słuchana w domach i przyczyni się do podtrzymania pięknych polskich tradycji śpiewania kolęd.