Prawda i pamięć

Grzegorz Brożek/GN

publikacja 22.03.2013 09:23

Wystawę zorganizowała Akcja Katolicka, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, przy udziale par. pw. MB Niepokalanej i KCEM „Kana” w Nowym Sączu.

Prawda i pamięć Głównym organizatorem wystawy jest Akcja Katolicka. Na zdjęciu Bożena Kwitowska, prezes DIAK Grzegorz Brożek/GN

- Ekspozycja obejmuje 48 plansz, na których przedstawione są m.in. osobiste pamiątki po pomordowanych oficerach w Katyniu, udostępnione przez Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, które zostały w 1952 r. zarekwirowane przez UB i zwrócone dopiero w 1991 r. Archiwalia pochodzą z teczek założonych przy 32 osobach ekshumowanych. Istotnym elementem wystawy są zdjęcia z pielgrzymki Ojca Św. Jana Pawła II w 2001r. na Ukrainę, podczas której modlił się na cmentarzu zwanym „Małym Katyniem” w Bykowni – informuje Bożena Kwitowska, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, organizatorka wystawy „Zbrodnia katyńska”.

            Na wernisaż w galerii parafialnej przybyło prawie 200 osób. - Starsi pamiętają, jak wielki to był kiedyś ból, kiedy o Katyniu nie wolno było mówić, nie wolno było odkrywać prawdy. Zwłaszcza księdzu wobec tej tragedii można by postawić pytanie: „gdzie był Pan Bóg?”. Odpowiedź jest prosta. Pan Bóg był z ofiarami, z tymi, którzy dostawali kulę w tył głowy, Bóg był z tymi, którzy ginęli w dość tajemniczy sposób niedaleko Katynia – mówił ks. Kazimierz Markowicz, proboszcz parafii pw. MB Niepokalanej, otwierając wystawę.

Zdaniem dr Dawida Golika z IPN w Krakowie zbrodnia katyńska była mordem założycielskim PRL. – Wiele ofiar zbrodni katyńskiej nie było zawodowymi żołnierzami. To byli nauczyciele, inżynierowie, ludzie kultury. Wokół nich tworzyły się środowiska, oni potrafili pociągnąć za sobą innych. To nie był przypadek, że właśnie oni padli ofiarą zbrodni. Totalitaryzm wiedział, że trzeba zgładzić elitę, by później nie mieć z Polakami problemu, by można było nimi łatwiej manipulować – przypomina dr Golik. Badacz zadowolony jest, że wystawa ma charakter edukacyjny i że została wzbogacona o elementy wiedzy o ofiarach zbrodni pochodzących z Ziemi Sądeckiej.

Gościem wernisażu był również poseł dr Piotr Naimski. – Prawda jest własnością narodu. Mamy obowiązek jej odkrywania, dążenia do niej. Po drugie to jest obowiązek pamięci. Prawda odkryta musi być pamiętana. Obowiązek pamięci. Jeśli będziemy umieli prawdę odkrywać i ją pamiętać, to przetrwamy – uważa polityk.

Wystawie „Zbrodnia Katyńska” eksponowanej w Galerii Parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, ul. Królowej Jadwigi 44, towarzyszyć będą następujące wydarzenia: 

- 11 kwietnia (czwartek), godz. 11- wykłady historyków krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, połączone z projekcją filmu dokumentalnego „Pamięć i ból Katynia”;

- 18 kwietnia (czwartek), godz. 16 - wykład Jerzego Gizy, autora „Nowosądeckiej listy katyńskiej”, zatytułowany: „Katyński łańcuch niewidzialny". 

Wystawę można oglądać w godz. 10-12 oraz 16-18 (z wyjątkiem godzin popołudniowych w soboty i niedziele oraz okresu świątecznego - od 28. III do 1. IV).