Styczeń w czerwcu

Ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 01.06.2013 14:26

Mieszkańcy Przecławia uczcili powstańców styczniowych, związanych z rodzinną miejscowością.

Przysięga powstańców Przysięga powstańców
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN

W Przecławiu odbyły się uroczystości związane ze 150. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Zorganizowało je Stowarzyszenie „Rędziny” przy współudziale przecławskiej parafii oraz właścicielki zamku Doroty Tyszkiewicz. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz województwa podkarpackiego i parlamentarzyści, m.in. nowy marszałek Władysław Ortyl.

Pierwsza część obchodów miała miejsce w kościele parafialnym w Przecławiu, gdzie ks. proboszcz Stanisław Kudlik przewodniczył Mszy św. w intencji ojczyzny i poległych powstańców. – Jest nam przykro, że oddaliśmy władzę w ręce tych, którzy nie chcieli ustanowić roku powstania styczniowego. Jest nam przykro, że ludzie obdarzeni społecznym zaufaniem pomniejszają wartość patriotyzmu, miłości ojczyzny, a teraz także wartość prawa Bożego, które stoi ponad prawem stanowionym – mówił w homilii kapłan.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali na dziedziniec przecławskiego zamku. Przemarsz prowadziła kompania honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz orkiestra dęta z Dobrynina. Młodzież z zespołu teatralnego „Awangarda” przedstawiła trzy żywe obrazy inspirowane powstańczymi dziełami Artura Grottgera: kucie kos, pożegnanie powstańca i przysięga powstańców. – Chłopcy, którzy zagrali kosynierów, bardzo chętnie włączyli się w przygotowanie tej części uroczystości. W całym zespole jest 18 osób, są to uczniowie Zespołu Szkół w Przecławiu – mówi Małgorzata Wąż, opiekunka „Awangardy”.

Przecław powstanie_styczniowe_żywy_obraz
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN

Po przedstawieniu odbył się apel poległych, podczas którego przywołano bohaterów powstania styczniowego. Została też oddana salwa honorowa:

Przecław_salwa_honorowa
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że to organizacje pozarządowe są dziś bardziej patriotyczne niż oficjalne władze. – Stowarzyszenie „Rędziny”, jak i inne organizacje, wypełniają lukę, która powstała w polskiej edukacji przez pomniejszenie roli historii Polski – powiedział marszałek. Władysław Ortyl razem z Dorotą Tyszkiewicz odsłonili w zamku tablicę pamiątkową, która będzie przypominać mieszkańcom Przecławia uczestników powstania styczniowego. Tablica została ufundowana przez Stowarzyszenie „Rędziny”. – Pierwsze obchody 150. rocznicy powstania styczniowego zorganizowaliśmy już w styczniu, w dzień rocznicy wybuchu. Prawdą jest, że wypełniamy naszą działalnością lukę w edukacji historycznej i patriotycznej. Zajmujemy się zabytkowymi nagrobkami, mamy wśród nas twórców, którzy już wkrótce zorganizują wystawę swych prac. Obecnie do stowarzyszenia należą 22 osoby – mówi Stanisław Wilczyński.