Trzy wspólnoty

Grzegorz Brożek

publikacja 15.06.2013 19:45

O sobie opowiadali Rycerze Kolumba, członkowie Grup Modlitewnych św. o. Pio oraz osoby zaangażowane w „Cyrenejczyka”.

Trzy wspólnoty O grupie modlitewnej św. o. Pio opowiadał Wojciech Kudyba. Grzegorz Brożek/GN

– Zaprosiliśmy do tego najmłodsze i najmniej znane w diecezji stowarzyszenie, Rycerzy Kolumba. Wybraliśmy wspólnotę Grup Modlitewnych św. o. Pio, która jest znana i należy do niej blisko 20 tys. wiernych w diecezji. Wreszcie poprosiliśmy o prezentację Katolickie Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Ruchowo „Cyrenejczyk”, bardzo długo działające, które związane jest z tymi osobami, które doświadczają krzyża cierpienia – wyjaśnił ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego tarnowskiej Kurii.

Zaznaczył ponadto, że w kolejnych tego typu spotkaniach prezentować się będą inni.

Rycerze Kolumba

Prezentację przeprowadził Tomasz Wawrzkowicz, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba z Rzeszowa. – Nasza organizacja pojawiła się w Polsce na wyraźne zaproszenie Jana Pawła II – przypomniał. To właśnie jego wolą było, by pierwszym krajem w Europie, do którego przyjdzie Rycerze była Polska. Stało się to 7 lat temu. Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, która powstała, aby udzielać pomocy finansowej członkom i ich rodzinom. Członkowie wraz z rodzinami, pomagają sobie nawzajem w wypadku choroby, kalectwa, a także w każdej potrzebie. Między członkami wytwarza się więź intelektualna i towarzyska poprzez wspólne prace w dziedzinie charytatywnej, wychowawczej, religijnej, społecznej. – Podstawowe zasady Rycerzy to miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Niektórzy pytają nas gdzie nasza tarcza, zbroja i miecz. Zawsze tak samo odpowiadamy, że nasza tarczą i zbroją jest różaniec. A naszym mieczem modlitwa - dodał brat Tomasz. Głównymi celami Rycerzy jest wspieranie Kościoła, działalność charytatywna, pomaganie członkom i ich rodzinom i włączanie mężczyzn w życie parafii i Kościoła. W diecezji jak na razie jedyna Rada Rycerzy Kolumba działa w Dębicy.

Grupy św. o. Pio

O grupie mówili Beata  Wojciech Kudybowie z Nowego Sącza, członkowie największej na świecie wspólnoty modlitewnej. Tę grupę, jak i większość pozostałych, założył ks. Andrzej Liszka, diecezjalny moderator grup. Pierwsze spotkanie odbyło się 4 września 1999 r. Przybyło na nie około 50 osób. Nabożeństwo miało charakter bardzo uroczysty, a gorliwość kapłana i laski spływające za wstawiennictwem bł. Ojca Pio wydały owoce. Z każdym spotkaniem przybywało uczestników i sympatyków Grupy ze wszystkich parafii nowosądeckich i okolicznych miejscowości. W ostatnim czasie w każdym comiesięcznym nabożeństwie bierze udział parę tysięcy wiernych. – Ojciec Pio mówił: „zakasajmy rękawy, módlcie się ze swymi najbliższymi, spotykajcie się w kościele na Mszy św”. Wkrótce zaczęły tworzyć się grupy. Na świecie działa 3 tysiące grup. W Polsce jest ich 200 – informował Wojciech Kudyba. – Statut wskazuje członkom grup kierowanie się w życiu zasadami duchowości franciszkańskiej. Pełne, bezwarunkowe przylgnięcie do nauki Kościoła kierowanego przez papieża i biskupów. Posłuszeństwo papieżowi i biskupom, których rzecznikiem jest kapłan moderator mianowany przez biskupa diecezjalnego. Wreszcie modlitwa z Kościołem, za Kościół i w Kościele. To trzy główne zasady – dodał. Grupa sądecka prowadzi, poza działalnością modlitewną, także dzieła charytatywne.

Stowarzyszenie „Cyrenejczyk”

Na Forum tą wspólnotę prezentowali Paweł Odziomek, prezes Stowarzyszenia, Beata Wątroba oraz ks. Robert Pociecha, szef duszpasterstwa osób niepełnosprawnych ruchowo w diecezji. – Ideą powstania Stowarzyszenia, oprócz niesienia doraźnej pomocy finansowej i materialnej osobom niepełnosprawnym, było propagowanie integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem osób sprawnych - stworzenie wspólnoty młodych ludzi, którzy poprzez zaangażowanie w prace Stowarzyszenia będą mogli pomagać, wspierać i być przyjaciółmi osób niepełnosprawnych ruchowo – mówił Paweł Odziomek. Od roku 1986 działa bowiem w diecezji tarnowskiej Duszpasterstwo Niepełnosprawnych Ruchowo, które pod swoją opieką ma ponad 1500 osób. Jednym z celów Stowarzyszenia jest działalność na rzecz tego duszpasterstwa.

W środowisku niepełnosprawnych jest wiele osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Stowarzyszenie stara się, w miarę możliwości finansowych, wspierać te osoby materialnie. W tej dziedzinie do sukcesów można zaliczyć pośrednictwo w zakupie sprzętu ortopedycznego, jak również udzielanie dotacji finansowych na ten cel, a także udzielanie pomocy materialnej dla najbardziej potrzebujących. Na wniosek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia "Cyrenejczyk’, podczas forum niepełnosprawnych ruchowo, przyznawane są wyróżnienia instytucjom i osobom działającym w sposób szczególny na rzecz osób niepełnosprawnych.