Nowonarodzeni

Ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 14.07.2013 21:59

Uczestnicy wakacyjnych rekolekcji Ruchu Światło – Życie przeżywali dzień jedności.

Uczestnicy dnia jedności w Czermnej Uczestnicy dnia jedności w Czermnej
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN

W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czermnej oraz w Centrum Ruchu Światło – Życie odbyły się spotkania uczestników lipcowych rekolekcji. – Przeżywam oazę już trzeci raz. Teraz jestem na pierwszym stopniu Oazy Nowego Życia. Celem takich rekolekcji jest przyjęcie Jezusa jako Pana i Zbawiciela. Ten wybór miał miejsce czwartego dnia oazy. Głównym tematem formacji są słowa „narodzić się na nowo”, czyli przypomnieć sobie o obowiązkach płynących z chrztu świętego, wprowadzać w swoje życie nową kulturę wynikającą z wiary i odpowiedzialnie budować wspólnotę Kościoła – mówi Justyna, uczestniczka oazy w Czermnej.

Głównym punktem dnia jedności w Czermnej i Krościenku była Msza św. Homilię podczas Eucharystii głosił bp Wiesław Lechowicz. – Proces narodzenia się na nowo obrazuje przypowieść o synu marnotrawnym. Pierwszy syn uważał swego ojca za bezlitosnego pana, który chce go zniewolić, cięmiężyć. Podobnie postrzegany jest Bóg, ale i Kościół jako wspólnota władzy nad człowiekiem, która go zniewala. Może się pojawić pokusa, by odejść od Boga, odejść z Kościoła, zacząć żyć według własnego planu. Drugi, starszy syn, traktuje ojca jako pracodawcę, który wyznacza zakres obowiązków do wykonania, w zamian zaś zapewnia minimum dobrobytu. Dlatego nie może się pogodzić z tym, że ojciec okazuje tak wiele miłości marnotrawnemu bratu. Narodzić się na nowo to poznać Boga, by dostrzec w Nim kochającego Ojca, a nie tyrana i pracodawcę. Narodzić się na nowo to również poznać siebie, odkrywając swoją synowską godność, z którą wiążą się nie tylko przywileje ale i obowiązki. Nie jesteśmy zniewoleni w Kościele, ale tworzymy go jako bracia i siostry, jako dzieci jednego Boga – wyjaśniał w homilii hierarcha.

Zobacz procesję z darami podczas Mszy św.:

Dzień jedności oaz Ruchu Światło - Życie w Czermnej, procesja z darami
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN

W dniu jedności na wspólnej modlitwie, dzieleniu się świadectwem wiary i agapie uczestniczyło kilkaset osób z całej Polski, które przyjechały na oazy Ruchu Światło – Życie do diecezji tarnowskiej. W Krościenku znajduje się centrum Ruchu, w Krościenku również, w kościele pw. Dobrego Pasterza znajduje się grób sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela RŚŻ.