Buen camino, Brzesko!

ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 27.07.2013 09:26

Zakończyły się Dni Jakubowe. Mieszkańcy miasta uczcili swojego patrona.

Klerycy niosą figurę i relikwiarz św. Jakuba Ap. Klerycy niosą figurę i relikwiarz św. Jakuba Ap.
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN

W święto Jakuba Apostoła mieszkańcy Brzeska modlili się podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył ks. prof. Andrzej Michalik. – Św. Jakub wskazuje drogę chrześcijańskiego życia, jest to droga uniżenia, pokory, służby. Nie wszyscy będą mogli pielgrzymować do Santiago de Compostela, ale wszyscy wierzący są zaproszeni, by pójść w ślady Jezusa i Jego apostołów – powiedział w homilii ks. Michalik. Podczas Mszy św. modlono się za ofiary katastrofy kolejowej w Hiszpanii.

Po Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Jakuba wokół brzeskiego rynku. – To dla nas wielki zaszczyt, że za zgodą Stolicy Apostolskiej otrzymaliśmy św. Jakuba za patrona naszego miasta. Czcimy go od dawna, szczególnie w każdy wtorek, kiedy odprawiane są Msza św. i nowenna do świętego. Opiekujemy się też fragmentem szlaku jakubowego, który przebiega przez Brzesko i okolicę – mówi Kazimierz Kural.

Na zakończenie Dni Jakubowach, zorganizowanych przez parafię oraz samorząd miasta, odbył się koncert organowy, można było również zobaczyć wystawę plenerową o drogach św. Jakuba w Europie oraz kupić książki dotyczące Camino.

Dni Jakubowe Brzesko procesja 25 lipca 2013
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN