Wieczorne czuwanie

Ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 20.08.2013 20:00

Każdy dzień pielgrzymowania kończy apelowa modlitwa.

Wieczorne czuwanie Wieczorne czuwanie
Młodzi z woreczkami soli
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN

W pielgrzymim kalendarzu wieczorne godziny po przyjściu na nocleg i umyciu się są czasem wspólnej modlitwy, zakończonej Apelem Jasnogórskim i błogosławieństwem ks. przewodnika. – Moja grupa liczy 230 osób, czterech księży i trzech kleryków. Grupa sprawdza się, jest zdyscyplinowana. Sanitarka nie miała większych problemów, oby tak dalej. Jestem pierwszy raz przewodnikiem, pielgrzymowałem wcześniej z częścią B – mówi ks. Jakub Misiak, przewodnik grupy 5.

Pielgrzymi słuchają tekstu Pisma św., krótkiego rozważania, robią rachunek sumienia, modlą się w intencjach wszystkich pielgrzymów, jak również gospodarzy, którzy ich przyjmują. Podczas pierwszych dni pątnicy otrzymali specjalne woreczki z solą, którą pobłogosławił bp Andrzej Jeż w dniu rozpoczęcia pielgrzymki.

Zobacz film:

31 Pielgrzymka Tarnowska, apel, sól na drogę
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN

Sól pochodzi z kopalni soli w Bochni. Jest symbolem tegorocznego pielgrzymowania, które przebiega pod hasłem „Być solą ziemi”. – Do pójścia na pielgrzymkę zachęcił mnie kolega… W przyszłym roku też pójdę, bo naprawdę warto, nie znasz ludzi, ale w drodze stają ci się bliscy i to jest coś niesamowitego – mówi Przemek z grupy 5. – Ja idę już trzeci raz. Nie patrzy się na kilometry, liczy się cel drogi – podkreśla Mateusz, również z grupy 5. 

Zobacz film:

31 Piesza Pielgrzymka Tarnowska, apel, sól na drogę 2
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN