Biada beztroskim!

ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 29.09.2013 21:07

W Szczepanowie odbyła się diecezjalna pielgrzymka apostolatu trzeźwości.

Uczestnicy pielgrzymki Uczestnicy pielgrzymki
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN

Do sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika pielgrzymowali dziś członkowie grup apostolatu trzeźwości z diecezji tarnowskiej. W modlitwie uczestniczyli wierni z dekanatów Nowy Sącz-Zachód, Limanowa, Pilzno, Krynica Zdrój, Tarnów-Zachód, Tarnów-Północ, Nowy Sącz-Centrum, pielgrzymi z parafii w Cerekwi, Okocimia, MBNP z Krynicy Zdroju, członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka z Dębicy z parafii św. Jadwigi, ze Szczucina, grupa „Nowe życie” z parafii MBNP w Mielcu, członkowie wspólnoty trzeźwościowej z parafii Wszystkich Świętych w Chorzelowie oraz parafii NMP Królowej Polski z Dobrynina, z klubu abstynentów „Nadzieja” ze Skrzyszowa, młodzież gimnazjalna z Okocimia i Krynicy Zdroju.

- Diecezjalną pielgrzymkę rozpoczęliśmy już wczoraj nocnym czuwaniem przed Najświętszym Sakramentem, które poprowadzili członkowie różnych grup trzeźwościowych z diecezji. Pielgrzymka ma charakter ekspiacyjny, w tym roku uczestnicy będą mogli wysłuchać prelekcji na temat roli ojca jako świadka trzeźwości w rodzinie - mówi ks. Zbigniew Guzy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości tarnowskiej kurii.

Pielgrzymi podczas niedzielnego spotkania modlitewnego uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, po nim we Mszy św., której przewodniczył ks. Zbigniew Pietruszka, moderator Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. - Trzeba swoim życiem dawać przykład odpowiedzialności za ład moralny. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy są na czele, którzy odpowiadają za kształt naszego życia społecznego, politycznego i religijnego. Czy polityka, którego główną racją bytu jest walka o zalegalizowanie miękkich narkotyków, można uznać za odpowiedzialnego za naród? Czy burmistrza, wójta, radnego, zabiegającego o otwarcie kolejnego punktu sprzedaży alkoholu, miejsca hazardu czy nawet rozpusty, można uznać za troskliwego gospodarza? Czy kapłana, który nie dostrzega problemów, także alkoholowych, swoich parafian, można uznać za dobrego duszpasterza? Biada wszystkim beztroskim w Polsce, co nie przejmują się upadkiem obyczajów - mówił w homilii ks. Pietruszka.

W pielgrzymce wzięli udział uczestnicy warsztatów dla młodzieżowych liderów trzeźwości, które zorganizował Wydział Duszpasterstwa Trzeźwości tarnowskiej kurii diecezjalnej. - To było bardzo pouczające doświadczenie, ponieważ znam osoby, które mają jakieś problemy z używkami i chciałabym im pomóc. Warsztaty poruszały więcej tematów na temat trzeźwego życia, niż szkoła. Przy tym dobra, miła atmosfera spotkania sprzyjała pogłębieniu wiedzy - mówi Aneta Paciorek. W warsztatach uczestniczyło 21 młodych osób z diecezji.