Biografia szkoły

Ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 04.10.2013 10:20

Niedomicka historia edukacji doczekała się monografii, a miejscowa szkoła patrona.

Okładka publikacji o niedomickim szkolnictwie Okładka publikacji o niedomickim szkolnictwie
Ks. Stanisław Tokarski

Ks. Stanisław Tokarski, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie, jest autorem pierwszej publikacji o historii szkolnictwa w Niedomicach. Książka „Szkolnictwo w Niedomicach w latach 1912 - 2012” ukazuje się w związku ze zbliżającą się uroczystością nadania miejscowej szkole imienia Polskich Olimpijczyków.

- Nazwa ta nie pojawia się przypadkiem, bowiem już od lat 50. XX wieku sport i sukcesy sportowe uczniów naszej szkoły stanowiły jej wizytówkę i były chlubą dla środowiska. W wielu miejscach na kartach tej książki odnajdziemy informacje o niezwykłej popularności różnych dyscyplin sportowych, w które chętnie uprawiali nasi uczniowie, uzyskując zawsze wysokie lokaty. Jeden z nich, Wacław Golec, to późniejszy wybitny sportowiec, reprezentant kraju, wicemistrz Europy oraz medalista Igrzysk Przyjaźni - informuje Katarzyna Smolik, dyrektor szkoły w Niedomicach.

Książka ks. Tokarskiego przedstawia historię niedomickiej szkoły na tle ważnych wydarzeń lokalnych i narodowych. - Czytając tę monografię możemy z niezwykłą dokładnością i głębokim wzruszeniem poznawać szkolne dzieje naszych przodków, które często splatają się z równie zawiłymi losami Polski - dodaje Katarzyna Smolik.