Wierchomla Wielka

gb/ks. SC

publikacja 05.10.2013 15:05

Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Faustyny i bł. Jana Pawła II 1 października weszła na nowe tereny geograficzne i kulturowe.

Wierchomla Wielka Oczekiwanie na Obraz. arch. Parafii

Wierchomla to najbardziej na zachód wysunięta wioska typowo łemkowska. Jej powstanie wiąże się z postacią kard. Jerzego I Radziwiłła metropolity krakowskiego w roku 1595. Przez 352 lata funkcjonowało tu duszpasterstwo greckokatolickie. Następstwem Akcji Wisła i wysiedlenia tubylców w 1947 roku, a w konsekwencji zasiedleniem Wierchomli nowymi mieszkańcami, bp tarnowski Jan Stepa w roku 1951 utworzył parafię rzymskokatolicką. W obecnym kształcie funkcjonuje ona 62 lata. - Na wyjątkowy dzień peregrynacji aktualni mieszkańcy przygotowywali się poprzez dziewięciotygodniową nowennę, triduum zakończone spowiedzią świętą i uroczystość odpustową ku czci św. Michała Archanioła. Każda rodzina otrzymała okolicznościowy numer „Zwiastuna”, parafialnego czasopisma, gdzie były zawarte wszelkie szczegóły dotyczące tak przygotowań, jak i czuwań – opowiada proboszcz, ks. Stanisław Ciurka. Nabożeństwo oczekiwania prowadził ojciec Stanisław Gruszka, redemptorysta.

Obraz w towarzystwie ks. proboszcza witał bp Władysław Bobowski. Zaszczytu niesienia wizerunku dostąpili strażacy z OSP w Wierchomli. Relikwie św. Faustyny niosły członkinie Róży Niewiast Św. Faustyny, a relikwie bł. Jana Pawła II nieśli przedstawiciele Róży Liturgicznej Służby Ołtarza bł. Jana Pawła II. Na powitanie i całą liturgię tego wyjątkowego wieczoru zgromadzili się prawie wszyscy mieszkańcy.

Trasę procesji do kościoła zdobiły kwiaty wykonane przez dzieci parafii; każde dziecko miało wykonać 3 kwiaty: jeden dla Pana Jezusa, drugi dla Św. Faustyny, trzeci dla Bł. Jana Pawła II. - Spraw, Panie Jezu, aby każda rodzina w naszej parafii miała poczucie Twojej w niej obecności – prosił we wprowadzeniu proboszcz ks. Stanisław Ciurka. W kilkugodzinne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem włączyły się wspólnoty apostolskie istniejące w parafii, poczynając od parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, Liturgicznej Służby Ołtarza, Stowarzyszenia Krwi Chrystusa, kończąc na 12 Różach Żywego Różańca.

Na zakończenie czuwania każdy z uczestników po ucałowaniu Relikwii, w formie listu-słowa życia odebrał z ołtarza w kopercie cytat z Pisma Świętego i z „Dzienniczka” św. Faustyny o Miłosierdziu Bożym do osobistego przemyślenia i przemodlenia.

W południe drugiego dnia czuwania przed Obrazem i Relikwiami zgromadziły się wszystkie dzieci parafii z miejscowej Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcami. Mszy Świętej dla uczczenia bł. Jana Pawła II przewodniczył wspólnie z ks. proboszczem kustosz Obrazu i Relikwii ks. Kazimierz Dudzik. Przez cały czas trwania peregrynacji w parafii w kościele była wystawiona Księga podziękowań, próśb i postanowień gdzie wierni dokonywali wpisów. W porze pożegnania Obrazu nastąpiło poświęcenie dewocjonaliów. Po Godzinie Miłosierdzia i nabożeństwie różańcowym prowadzonym przez młodzież gimnazjalną z wykorzystaniem słów z Dzienniczka św. Faustyny nastąpiło pożegnanie Obrazu i Relikwii.