Spotkanie z Afryką

Angelika Lech/Anna Bromilska

publikacja 03.11.2013 20:41

– Każdy talent jest cenny, każde ręce się przydadzą – zachęca ks. Piotr Boraca, zajmujący się animacją misyjną, do podjęcia wolontariatu w Afryce.

Spotkanie z Afryką Ks. Piotr Boraca, Barbara Wójcik i Rafał Urbaś w czasie spotkania. Grzegorz Brożek /GN

Za nami kolejne spotkanie z cyklu "Dobry wieczór z...". Odbyło się 30 października, jak zwykle, w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Tym razem mieliśmy możliwość obejrzenia filmu „Wierny ogrodnik” oraz spotkać się z wyjątkowymi gośćmi: Barbarą Wójcik, Rafałem Urbasiem i ks. Piotrem Boracą. Rozmowę prowadził ks. Andrzej Augustyn. Barbara Wójcik jest przedstawicielką tarnowskiego stowarzyszenia Inicjatywa Młodzi Misjom oraz uczestniczką akcji wspierających mieszkańców krajów zagrożonych konfliktami zbrojnymi. Podczas spotkania opowiadała jak wygląda praca wolontariusza w Syrii i Republice Środkowoafrykańskiej, z czym się zmagają mieszkańcy tych terenów oraz jak naprawdę wygląda życie w Afryce. Wspomniała również o procederze jakie ma miejsce w Afryce mianowicie o testowaniu środków farmakologicznych na dzieciach. Zachęciła zgromadzonych do aktywnego udziału w wolontariacie. – Nikt z nas nie zbawi Afryki, ale starajmy się jej pomóc – podkreśliła. Kolejny gość – Rafał Urbaś opowiadał o filmie „Wierny ogrodnik”. Zachęcał do zwrócenia uwagi na sposób przedstawienia tematu misji. Ks. Piotr Boraca opowiadał natomiast o losie mieszkańców krajów afrykańskich objętych konfliktami zbrojnymi. Namawiał słuchaczy do wyjazdu na misje i ofiarowania innym swojej pomocy. Podkreślił przy tym, że każdy talent może się przydać podczas pracy z naszymi braćmi z Afryki. Chętni mogą zgłaszać się do ks. Piotra Boracy lub ks. Andrzeja Augustyna.

Spotkania z cyklu "Dobry wieczór z..." organizuje duszpasterstwo akademickie "Tratwa". Od lat jest aktywnie obecne wśród studentów Tarnowa. To głównie do nich, choć nie tylko, jest skierowana propozycja wolontariatu.