Wiosna w Tarnowie

Grzegorz Brożek

publikacja 14.12.2013 13:13

Dziś w południe ogłoszono: decyzją papieża Franciszka nowymi biskupami pomocniczymi diecezji tarnowskiej zostali ks. prał. Stanisław Salaterski z Tarnowa i ks. prał. Jan Piotrowski z Nowego Sącza.

Wiosna w Tarnowie Biskupi nominaci Jan Piotrowski i Stanisław Salaterski będą najbliższymi współpracownikami biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Grzegorz Brożek /GN

Biskup nominat Stanisław Salaterski ma 59 lat. Pochodzi z Tymowej i był dotąd przez 19 lat proboszczem parafii katedralnej, zaś biskup nominat Jan Piotrowski, pochodzący ze Szczurowej proboszczował ostatnich kilka lat w sądeckiej par. pw. św. Małgorzaty, a w swoim 60-letnim życiu był m.in. misjonarzem w Afryce i Ameryce Południowej oraz dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

- Chociaż mamy zimę za pasem, to jednak w diecezji tarnowskiej przeżywamy prawdziwą wiosnę. Cieszymy się, że Ojciec Święty nominował dwóch nowych biskupów pomocniczych – powiedział bp tarnowski Andrzej Jeż. Wręczył w prezencie biskupom nominatom krzyże pektorale. – Życzymy im, by nosili je z miłością, by odczuwali tętno Chrystusa na co dzień – dodał. Bp nominat Jan Piotrowski podziękował Ojcu Świętemu Franciszkowi za tę nominację i zaufanie. – Odwdzięczam się za to serdeczną modlitwą i posłuszeństwem. Dziękuję też biskupowi Andrzejowi, że mogę być w gronie jego pomocników – dodał. Jak przyznał biskup nominat Stanisław, przez 19 lat w katedrze był co dzień w pewien sposób zaskakiwany przez rzeczywistość życia parafialnego. – Myślałem, że jeszcze kilka lat popracuję i przyjdzie mi przejść na emeryturę. Pan Bóg pomyślał inaczej. Ile będę miał sił będę służył Bożej sprawie i Księdzu Biskupowi tak, jak starałem się to czynić szczerze i oddanie przy Katedrze – powiedział w swoim słowie bp nominat Stanisław Salaterski.

Święcenia biskupie obu nominatów odbędą się w tarnowskiej katedrze prawdopodobnie w drugiej połowie stycznia 2014 roku. 

Informacje na temat nominacji i nowych biskupów będziemy publikować bieżąco na specjalnej podstronie, którą można znaleźć TUTAJ

Wszystkich, którzy znają nowych biskupów, byli ich parafianami, uczniami, przyjaciółmi zapraszamy do dzielenia się swoimi opiniami na ich temat w komentarzach pod artykułem.