Specjaliści od ołtarza

Grzegorz Brożek

publikacja 21.02.2014 11:45

Trzydniowa sesja przygotowująca się do posługi ceremoniarza odbyła się w Ciężkowicach w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w dniach 14 do 16 lutego.

Specjaliści od ołtarza Animatorzy, którzy pomagają kapłanom prowadzić Szkołę Ceremioniarza Grzegorz Brożek /GN

To była już trzecia sesja Kursu Ceremoniarza. – Zaczynało 160 chłopaków, a teraz było ich 150. Wykruszają się, niektórym się nie podoba, inni nie dają rady zdać kolejnych egzaminów – mówi Artur Gondek, prezes Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej. Szkoła ceremoniarza przygotowuje lektorów do posługi ceremoniarza i podjęcia obowiązków animatora liturgicznego pomagającego kapłanowi w parafii prowadzić zbiórki ministrantów i lektorów. – To służy ożywieniu życia liturgicznego w parafii, umiłowaniu liturgii. Żeby zostać ceremoniarzem trzeba mieć chęć i być zainteresowanym. Wiedzę i tak zdobywa się przez lata – mówi Bartłomiej Kurowski, animator liturgiczny z Wierzchosławic.

W czasie trzeciej sesji omawiano m.in. przygotowanie ołtarza do celebracji, funkcje ministrantów kadzidła i wody, szaty liturgiczne, przygotowanie i prace w zakrystii. Kandydaci zdawali też egzamin ze znajomości Mszału Rzymskiego i wiedzy teoretycznej z posługi ministranta księgi.

Kolejne sesje odbędą się w Ciężkowicach:

IV sesja: 16-18 maja 2014 r.

V sesja: 30-31 maja 2014 r.

Warsztaty liturgiczne kończące cykl przygotowania zaplanowano w Gródku nad Dunajcem w dniach od 12 do 1 września 2014 r.