Małopolskie "sierotki"

Ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 21.03.2014 10:38

Jakie miejsce w dalekosiężnych planach zajmują większe i mniejsze miasta regionu? Dalekie!

Kraków oddala się od reszty Małopolski Kraków oddala się od reszty Małopolski
Tak wynika z dalekosiężnych planów inwestycyjnych
Archiwum TGN

Województwo Małopolskie opracowało wstępne założenia „Kontraktu terytorialnego dla Małopolski” na lata 2014-2020. Lista planowanych przedsięwzięć wiele mówi o randze poszczególnych miast i regionów na naszym terenie, ponieważ najwięcej i najpoważniejszych inwestycji planuje się w Krakowie i jego najbliższym otoczeniu.

O Tarnowie i Nowym Sączu mówi się przy okazji zadań wielotematycznych, które miałyby polegać głównie na rewitalizacji miast. Projekt „Kontraktu” nie uszczegóławia jednak, jakie to będą przedsięwzięcia.

W zakresie rozwoju regionalnych centrów innowacji „Kontrakt” zakłada budowę w Tarnowie Regionalnego Parku Naukowo – Technologicznego, w którym planowane jest Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego.

Władze wiążą wiele planów z ochroną zabytków. I tak, postuluje się renowację, zabezpieczenia i adaptację kopalnianych wyrobisk w Bochni, gdzie znajduje się kopalnia soli wpisana na listę UNESCO. Ogólną troską planuje się objąć zabytkowe obiekty drewniane oraz architekturę gotycką. W Tarnowie projekt ochrony zabytków dotyczy m.in. renowacji murów miejskich i gotyckiej baszty; w Nowym Sączu: m.in. renowacji Ratusza i zagospodarowanie Zamku Jagiellonów.

Działania rewitalizacyjne w Tarnowie mają objąć Rynek, ul. Krakowską, Plac Sobieskiego, Plac Kazimierza, Park Sanguszków, rejon dworca PKP i wyrobiska byłej cegielni „Kantoria”. W Nowym Sączu rewitalizacji poddano by m.in. Plac Słowackiego, Rynek Maślany, Park Strzeleckiego. Innym projektem jest odtworzenie Sądeckiej Wenecji jako terenu rekreacyjno – sportowego. Działania rewitalizacyjne przewiduje się również w Krynicy – Zdroju, głównie w Parku Zdrojowym.   

Kontrakt przewiduje ochronę i zagospodarowanie terenów wokół zbiorników wodnych, ale na naszym terenie dotyczy to tylko Jeziora Rożnowskiego.

W zakresie infrastruktury kolejowej planowana jest budowa nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark / Mszana Dolna oraz modernizacja linii Nowy Sącz – Chabówka.

A inwestycje drogowe? Dokument przewiduje budowę drogi ekspresowej z Brzeska do Nowego Sącza, ale „GDDKiA nie posiada projektu na realizację drogi ekspresowej Brzesko - Nowy Sącz (obecnie nie ma drogi ekspresowej i wg docelowego układu dróg ekspresowych zatwierdzonego przez Radę Ministrów – nie jest planowana); na zlecenie GDDKiA jest opracowywany projekt na tzw. łącznik autostradowy z węzła „Brzesko” do DK 4 w klasie GP (będzie stanowić „połowę” zachodniej obwodnicy Brzeska: koszt – ok. 88 mln zł). Z kolei, jeśli chodzi o usprawnienie drogi krajowej 28 z Nowego Sącza do Skomielnej Białej okazuje się, że brak dokumentacji i zamierzeń planistycznych. Jeśli chodzi o zaplanowane rozprowadzenie ruchu z autostrady A4, to przewiduje się budowę węzłów „Bochnia”, „Brzesko”, „Wierzchosławice”, „Krzyż” i „Byczyna”. Kontrakt przewiduje również budowę obwodnic: Tarnowa, Nowego Sącza, Brzeska, Dąbrowy Tarnowskiej.

Remonty dróg są przewidziane na odcinku Tarnów – Dąbrowa Tarnowska, Dąbrowa Tarnowska – Szczucin. Okazuje się jednak, co widać w tym samym dokumencie, że realizacje dokumentacji są przerwane i brak jest zamierzeń planistycznych.  

Ważną inwestycją, w sprawie której został już podpisany list intencyjny między wojewodą małopolskim i świętokrzyskim, jest budowa nowej przeprawy na Wiśle z Nowego Korczyna do Borusowej.

Małopolska chce się ostro zabrać do zmniejszenia emisji pyłów. Dofinansowanie programów gminnych ma dotyczyć w tym względzie m.in. Tarnowa i Nowego Sącza.

W dziedzinie służby zdrowia inwestycje planowane są w rozwój radioterapii m.in. w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie oraz w szpitalu w Nowym Sączu. Planuje się rozbudowę placówek psychiatrycznych, tworzenie subregionalnych ośrodków Medycznego Centrum Wieku Dojrzałego m.in. w Tarnowie i Limanowej.   

W sumie jednak najwięcej inwestycji i to najbardziej kluczowych zostało zaplanowanych w Krakowie. Dokument władz samorządowych, przed złożeniem go w Warszawie i przystąpieniem do negocjacji z rządem, został skierowany do konsultacji społecznych.