Ogrójec nad Uszwicą

Ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 23.03.2014 01:30

Jakie miasto leży między Rio de Janeiro a Krakowem? Brzesko!

Brzeskie czuwanie młodzieży Brzeskie czuwanie młodzieży
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN

Młodzież z całej diecezji uczestniczyła w cyklicznym czuwaniu modlitewnym. – Łączy ono doświadczenie Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro z przygotowaniem do tego samego święta młodych, które odbędzie się w Krakowie w 2016 roku – mówi ks. Paweł Górski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży tarnowskiej kurii. Przed czuwaniem wieczornym odbyły się całodniowe diecezjalne warsztaty muzyczne, których uczestnicy prowadzili śpiew podczas nabożeństwa.

Słowo do zebranych w kościele św. Jakuba i NMP Matki Kościoła powiedział bp Wiesław Lechowicz. – Chciałbym, abyście wykonali w swoim życiu jedno zadanie: przyprowadźcie kogoś do Chrystusa – zachęcał młodych. Na zakończenie słowa bp Lechowicz udzielił wszystkim błogosławieństwa. Później uczestniczył we wspólnej modlitwie.

Młodzi zobaczyli na początku spotkania pantomimę w wykonaniu kolegów z grupy działającej przy parafii św. Jakuba w Brzesku. W treść pantomimy wprowadził duszpasterz młodzieży ks. Marian Kostrzewa. – Nasze dzisiejsze rozważania będą dotyczyły krzyża i tego, jak człowiek przyjmuje swój krzyż. Krzyż można zrozumieć przez łzy i modlitwę. Nikomu nie zabraniamy płakać ani też się modlić. Spójrzmy przez łzy i modlitwę na naszą postawę wobec krzyża Chrystusa i tego, który dźwigamy idąc za Nim – zachęcał młodych ks. Kostrzewa.

Z parafii MB Niepokalanej z Nowego Sącza, w której podobne czuwanie już się odbyło, przyjechały Justyna Uszko i Patrycja Płachta. – Należymy do grupy młodzieżowej, ponieważ chcemy coś dobrego robić dla naszej parafii, a poprzez to chcemy pokazać Panu Bogu, jak bardzo Go kochamy. Do działania w parafii zachęciła nas superkatechetka, którą spotkałyśmy w szkole, a później ksiądz wikariusz. Nasza współpraca zaczęła się od Dębowca. To był początek naszego rozwoju jako grupy. Bardzo lubimy takie spotkania, jak młodzi ludzie się włączają w modlitwę, jak ją przeżywają. Ludzie myślą, że młodzież jest zdemoralizowana, ale tak nie jest. Mamy coś w głowie, wiemy, co chcemy w życiu i jakie są nasze cele – podkreślają dziewczyny.

Młodzi modlili się uczestnicząc w pełnym symboli i gestów nabożeństwie Drogi Krzyżowej. O północy księża przybyli z młodymi celebrowali Mszę św. na zakończenie kolejnego czuwania „Rio – Kraków”.