Buty papieża

Grzegorz Brożek

publikacja 08.04.2014 14:14

W salach pod ołtarzem papieskim, w których w czasie kanonizacji św. Kingi w 1999 roku była zakrystia dla kardynałów i biskupów, zebrano wyjątkowe eksponaty.

- To, co tu eksponujemy jest bezpośrednio związane z papieżem Janem Pawłem II. Najcenniejsze są przedmioty, których używał. Mamy takich naprawdę bardzo wiele. Inne tylko przeszły przez jego ręce, i zostały podarowane innym osobom. Jednak wartość mają także te eksponaty, które znalazły się tu jako pamiątka wizyty papieskiej w Starym Sączu - objaśnia ks. dr Marcin Kokoszka, dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu.

Do ciekawszych eksponatów należą sutanna, a także wiśniowe mokasyny, których papież używał przed 1999 rokiem. Również zobaczymy tu sprzęt sportowy, którego używał Jan Paweł II do wędrówek po górach, uprawiania narciarstwa, a także do codziennej gimnastyki. Najcenniejszy eksponat to chyba biała piuska papieska, podpisana przez ojca świętego w dniu inauguracji pontyfikatu 22 października 1978 roku.

Muzeum pamiątek Jana Pawła II można oglądać codziennie pod papieskim ołtarzem w Starym Sączu. Zdecydowanie warto zobaczyć.