Złotówki na zabytki

gb/DSI

publikacja 23.04.2014 12:27

Dla wsparcia 32. projektów udało się pozyskać z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie sumę 1,7 mln złotych.

Złotówki na zabytki Zabytkowy kościół w Skrzyszowie koło Tarnowa Grzegorz Brożek /GN

To ostatnia tak wysoka kwota na prace konserwatorskie dla parafii diecezji tarnowskiej. Od początku roku pieniądze na ten cel przekazali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędy Marszałkowskie w Krakowie i Rzeszowie, Wojewódzkie Urzędy Ochrony Zabytków w Krakowie i Przemyślu. Tegoroczne dotacje wynoszą w sumie ponad 7 mln zł.

- W tym roku mamy więcej pieniędzy na remonty zabytkowych świątyń. Sezon konserwatorski rozpocznie się tuż po świętach. Najwięcej remontów dotyczy drewnianych kościołów. W większości przypadków jest to też kontynuacja prac - mówi ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków.

Pieniądze z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie trafią m.in. do parafii św. Mikołaja w Bochni oraz parafii w Wojniczu, Męcinie, Pisarzowej, Skrzyszowie, Nowej Jastrząbce, Zawadzie, Tuchowie, Starym Sączu, Iwkowej, Szlachtowej, Tylmanowej i Limanowej. W poszczególnych przypadkach dotacje wynoszą od 6 tys. do 150 tys. zł. Dzięki pieniądzom zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie m.in. kościołów, ołtarzy, witraży, rzeźb, polichromii, obrazów, ambon.