Bóg pragnie, aby wszyscy byli święci

Maria Lupa

publikacja 19.05.2014 11:54

W Zespole Szkół nr 1 w Męcinie podsumowano gminny konkurs o św. Janie Pawle II.

Laureaci konkursów Laureaci konkursów
Archiwum Szkoły

W Zespole Szkół nr 1 w Męcinie odbył się V Gminny Konkurs o św. Janie Pawle II „Szukałem Was – idziemy za Tobą”. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Bóg pragnie, aby wszyscy byli święci”. Jak co roku, celem wydarzenia było uczczenie pamięci Jana Pawła II oraz propagowanie wartości wynikających z jego nauczania. W tegorocznej  edycji akcentowano w konkursie odkrywanie drogi Karola Wojtyły do świętości.

W bieżącej edycji konkursu uczniowie rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych (klasy IV – VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum) i aż czterech tematycznych: plastycznej, wokalnej, twórczości literackiej oraz fotograficznej.

Celem konkursu plastycznego była integracja uczniów klas IV-VI poprzez wspólne działania twórcze.  Każdy z uczestników wykonał pracę na temat „Taki duży, taki mały, może świętym być… - nasza droga do nieba”. Wszystkie prace dzieci zostały umieszczone na drabinie Jakubowej symbolizującej ludzkie dążenie do świętości. W zmaganiach konkursowych najlepsza okazała się Oliwia Żak (SP w Rupniowie), II miejsce zajęła Anna Musiał (SP w Starej Wsi II), zaś na III miejscu uplasowała się Zuzanna Szewczyk (SP w Mordarce).

Po raz pierwszy odbył się konkurs fotograficzny przeznaczony dla uczniów gimnazjum. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać fotografię na temat „Wędrówki śladami św. Jana Pawła II”. Spośród wielu ciekawych zdjęć najlepsza okazała się praca Lidii Saraty (Publiczne Gimnazjum w Rupniowie), II miejsce zajęła Katarzyna Dyrek (Publiczne Gimnazjum w Mordarce), zaś III – Agata Tomera (Publiczne Gimnazjum w Starej Wsi).

Konkurs twórczości poetyckiej, który również odbył się po raz pierwszy, przebiegał pod hasłem „Od Wadowic do Watykanu – droga Karola Wojtyły do świętości”. Uczniowie stworzyli wzruszające wiersze prezentujące Jana Pawła II oraz odzwierciedlające przemyślenia i odczucia związane z jego kanonizacją. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Katarzyna Raczek (SP w Mordarce), II miejsce  przyznano Klaudii Hebdzie (SP nr 2 w Siekierczynie), zaś na III ex aequo uplasowały się Marlena Opach (SP w Rupniowie)  oraz Kinga Janik (SP w Wysokiem). Wśród gimnazjalistów natomiast najlepsza okazała się Natalia Orzeł (Publiczne  Gimnazjum w Łososinie Dolnej), II miejsce zajął Michał Tokarczyk (Publiczne Gimnazjum w Starej Wsi II), zaś na III miejscu ex aequo znaleźli się Małgorzata Ptaszek (Publiczne Gimnazjum w Rupniowie) i Patryk Lupa (Publiczne Gimnazjum w Mordarce).

W konkursie wokalnym natomiast uczniowie prezentowali utwory związane ze św. Janem Pawłem II. W klasach IV - VI szkoły podstawowej I miejsce zdobyła Gabriela Filipiak (SP w Starej Wsi II), II miejsce – Izabela Chowaniec (SP w Kłodnem), natomiast na miejscu III znalazła się Monika Setlak (SP w Starej Wsi I). Najlepszą wokalistką wśród uczniów gimnazjum okazała się Magdalena Mól (Publiczne Gimnazjum w Starej Wsi I), II miejsce przyznano – Aleksandrze Woźniak (Publiczne Gimnazjum w Łososinie Dolnej), a miejsce III ex aequo zajęły Ilona Kaleta (Publiczne Gimnazjum w Sadku – Kostrzy) oraz Katarzyna Sławek (Publiczne Gimnazjum w Pisarzowej).

Laureaci pierwszych miejsc w konkursie wokalnym i twórczości poetyckiej zaprezentowali się publiczności podczas ceremonii wręczenia nagród. Ich występy nie tylko dostarczyły wrażeń artystycznych, ale i wprowadziły audytorium w nastrój wzruszenia i refleksji.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a laureaci w poszczególnych kategoriach wiekowych i tematycznych unikatowe albumy o św. Janie Pawle II. Rozdania nagród dokonali zaproszeni goście: wójt gminy Limanowa Władysław Pazdan - główny sponsor konkursu, poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, przewodniczący rady gminy Limanowa Józef Oleksy, dyrektor gminnego zespołu obsługi szkół Edyta Król, ks. proboszcz Antoni Piś oraz przedstawiciel rady rodziców Edward Smoleń. Uroczystość rozdania nagród swoim występem uświetnili członkowie Zespołu Regionalnego „Mali Męcinianie”. Młodzież zaprezentowała montaż słowno – muzyczny, na który złożyły się pieśni związane z ojcem św. oraz autorskie wiersze uczniów naszej szkoły, będące pokłosiem działań wychowawczych.