Drużynaaaaa! Marsz!

ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 09.06.2014 12:37

W Brzesku podsumowano II Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych. Wzięło w nim udział 14 drużyn z całego kraju.

Uczestnicy przeglądu Uczestnicy przeglądu
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN

Na Placu Kazimierza w Brzesku 7 i 8 czerwca musztrę w programie obowiązkowym i dowolnym prezentowali uczniowie szkół i klas mundurowych z całej Polski. Do grodu nad Uszwicą przyjechało 14 zespołów uczniowskich ze swymi opiekunami. Województwo dolnośląskie reprezentował Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, lubelskie – Ogólnokształcące Liceum Lotnicze im. Żwirki i Wigury w Dęblinie, lubuskie – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim, łódzkie – Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach, małopolski – Liceum Akademickie Korpusu Kadetów w Łysej Górze, Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, mazowieckie – Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Stanisława Staszica w Otwocku, podkarpackie – Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w ZSP w Rymanowie, podlaskie – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białym Stoku, pomorskie – XII Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, śląskie – XIV Liceum Ogólnokształcące im. mjr Henryka Sucharskiego w Katowicach, świętokrzyskie – Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, wielkopolskie – Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie, zachodniopomorskie – Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie.

Pierwsze miejsce w programie obowiązkowym i dowolnym oraz w klasyfikacji generalnej zajęło XII LO z Gdyni. – Nasz zespół liczy 13 osób plus jeden rezerwowy. Chłopaków i dziewczyn jest tyle samo, więc parytety mamy zachowane. Sporo czasu należy poświęcić musztrze paradnej, żeby wszystko wychodziło równo, w jednym tempie. Musztra uczy rygoru, posłuszeństwa, trzeba umieć słuchać i wypełniać polecenia, być zdyscyplinowanym – mówi Edward Adamczyk. – Uczucie zwycięstwa? Niesamowite! Dobre pół roku przygotowywaliśmy się do przeglądu razem z kompanią reprezentacyjną. Ćwiczyliśmy więc pod okiem specjalistów i profesjonalistów. Musztra pomaga w wewnętrznej dyscyplinie, daje też poczucie własnej wartości, zwłaszcza kiedy coś się osiągnie i można się pochwalić efektami ciężkiej pracy – dodaje Weronika Sarkowska.

Drugie miejsce na podium w klasyfikacji generalnej zajęli uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. – Do dzisiejszego przeglądu przygotowywaliśmy się już od zeszłego roku. Po pierwszym konkursie zabraliśmy się ostro do roboty, opracowaliśmy nowy program, zebraliśmy ekipę i spotykaliśmy się na ćwiczeniach dwa razy w tygodniu. Nogi przyzwyczają się do marszu dość szybko. Najbardziej dokucza upał i ogólne zmęczenie. Musztra? W pewnym sensie to oderwanie od rzeczywistości. Możemy też pokazać siebie, swoją szkołę. Czy myślimy o wojsku? Tak, bo koledzy kandydują do służby wojskowej, ale i do policji, służby granicznej – przyznaje Adam Baran.

Trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej zdobyła drużyna z Lotniczego Liceum Ogólnokształcącego w Dęblinie. W programie obowiązkowym trzecie miejsce, po Gdyni i Nowym Sączu, zajęli uczniowie z Kielc. Zaś w programie dowolnym II miejsce zdobyli uczniowie z Dęblina, III z Gorzowa Wielkopolskiego. Jury przyznało też wyróżnienia dla drużyn z Wojsławic oraz Otwocka. 

Najciekawsze stroje zaprezentowali uczniowie z LO w Rymanowie. – Reprezentujemy województwo podkarpackie. Jesteśmy z LO w Rymanowie. W naszej miejscowości istnieje Towarzystwo „Sokół”, nosimy więc odpowiednie stroje. Wczoraj mieliśmy 125. rocznicę powstania naszego towarzystwa. Do przeglądu ćwiczyliśmy około trzech miesięcy. Musztra uczy zdyscyplinowania, wymaga pracy nad sobą. Najwięcej pracy kosztuje przygotowanie programu dowolnego, ponieważ wymaga to kreatywności, dopracowania wielu szczegółów – mówi Maciek Kuczma.

Jury złożonej z przedstawicieli wojska, straży granicznej, straży pożarnej i policji przewodniczył płk Waldemar Pawluczuk z Departamentu Wychowania i Obronności MON. – Poziom był bardzo wyrównany i wysoki, porównując do pierwszego przeglądu. Musztra uczy współdziałania, co jest bardzo potrzebne w służbie wojskowej. Jednak to, że ktoś uczy się w klasie mundurowej, dostanie się do wojska, gdzie jest ostra selekcja i do służby trafiają najlepsi – mówi płk Pawluczuk.

Zespoły otrzymały również nagrody i wyróżnienia od osób i instytucji, które objęły patronat nad przeglądem oraz organizatorów. Gospodarzami II Przeglądu Musztry Klas Mundurowych byli Małopolski Kurator Oświaty, Starosta Powiatu Brzeskiego, Burmistrz Brzeska i Liceum Akademickie Korpusu Kadetów w Łysej Górze. – Bardzo pozytywne wrażenia. Cieszę się, że tylu młodych ludzi przyjechało do nas i że potrafią się bawić. Rywalizacja rywalizacją, emocje emocjami, ale najważniejszą sprawą i zamiarem konkursu była integracja środowiska klas mundurowych, prezentowanie też wartości, które są w takich klasach czy szkołach kultywowane jak patriotyzm – mówi Grzegorz Baran, wicekurator małopolski.