80 tysięcy pielgrzymów

br. Jerzy Krywult CSsR

publikacja 10.07.2014 14:08

W Tuchowie zakończył się wielki odpust.

Biskupi z Brazylii w Tuchowie Biskupi z Brazylii w Tuchowie
K. Świderski

Nowenną do Matki Bożej i Mszą św. w intencji dobroczyńców klasztoru i bazyliki mniejszej w Tuchowie zakończył się wielki odpust, który trwał od 1 do 9 lipca. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Franciszek Kuczek, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny w Ryglicach i dziekan dekanatu tuchowskiego, a homilię wygłosił o. Ryszard Bożek, przełożony klasztoru redemptorystów w Tuchowie.  

Z okazji odpustu do najsłynniejszego miejsca pielgrzymkowego diecezji tarnowskiej przybyło niespełna 80 tys. tysięcy pielgrzymów. Wśród nich było 9 biskupów, w tym dwóch redemptorystów - bp Czesław Stanula, ordynariusz diecezji Itabuna w Brazylii, i bp Marek Piątek, biskup diecezji Coari w Brazylii.

W ciągu całego tygodnia przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Tuchowskiej modlili się wierni, którzy uczestniczyli w pielgrzymkach strażaków, rolników, pszczelarzy, Rodziny Radia Maryja, chorych, uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej czy przedstawicieli samorządu terytorialnego. Spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci z udziałem bp. Antoniego Długosza z Częstochowy transmitowało Radio Maryja, a modlitwę uczestników pielgrzymki ludzi pracy, osób pracujących za granicą i bezrobotnych można było usłyszeć na falach RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Hasłem tegorocznego wielkiego odpustu były słowa „Witaj Matko Syna Bożego”, nawiązujące do tematu przeżywanego obecnie roku duszpasterskiego. Dodatkowym kontekstem była 110. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej, której dokonał w 1904 roku biskup Leon Wałęga, ówczesny ordynariusz diecezji tarnowskiej.

Każdego dnia od 6.00 do 19.30 wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty. Codziennie o poranku przybywający na Lipowe Wzgórze mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny czy wieczorem w nieszporach. Stałym punktem każdego dnia były także: koronka do Bożego Miłosierdzia, różaniec na dróżkach i Droga Krzyżowa. Dni odpustowe kończyły się specjalnymi koncertami w ramach „Wieczorów Maryjnych”, podczas których wystąpiły orkiestry strażackie, Sanktuaryjny Chór Mieszany z Tuchowa, Schola Dziecięca z Szynwałdu, Sanktuaryjna Orkiestra Dęta z Tuchowa, Orkiestra „Dives in Misericordia” z Tarnowa, zespół „Pokolenia” z Tuchowa.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, wierni mogli zwiedzać  muzeum misyjne i etnograficzne. Można tam zobaczyć m.in. zabytkowe urządzenia rolnicze i gospodarstwa domowego. Każdego roku nie tylko przez najmłodszych oblegana jest ruchoma szopka, która została w tym roku poddana gruntownemu remontowi.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w diecezji tarnowskiej. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą z 1597 r. Obraz został koronowany 2 października 1904 roku przez biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę.