Na szlaku wspomnień

js

publikacja 28.07.2014 11:13

W gminie Szerzyny trwa konkurs na spisanie wspomnień związanych z I wojną światową.

Inicjatorki projektu Inicjatorki projektu
Od lewej Joanna Tworzydło, koordynatorka projektu i Renata Górka, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach
Joanna Sadowska /Foto Gość

Historię Wielkiej Wojny przypomina program „100-lecie I wojny światowej” realizowany przez Małopolski Instytut Kultury. Jego celem jest realizacja projektów edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych odnoszących się do 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej na terenie Małopolski. Dofinansowanie uzyskało 21 projektów. Wśród nich jest m.in. „Na szlaku wspomnień” realizowane przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach.

– Nasz konkurs nosi tytuł „Moja babcia, mój dziadek opowiadali mi...”, a jego celem jest spisanie i udokumentowanie przez młodych ludzi wspomnień na temat tamtych wydarzeń. To również okazja do kształtowania postaw patriotycznych, pogłębianie wiedzy historycznej na temat naszej małej ojczyzny i możliwość poznania korzeni własnych rodzin – mówi Joanna Tworzydło, wolontariuszka GCKiCz w Szerzynach, koordynatorka projektu.

Udział Szerzyn w programie nie jest przypadkowy. – Na terenie naszej gminy znajduje się pięć cmentarzy z I wojny światowej, głównie w Szerzynach i Ołpinach – dodaje Renata Górka, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach. – Pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest żywa na naszym terenie, choć na pewno w mniejszym stopniu niż o II wojnie światowej. Sama pamiętam z opowiadań babci, jak dochodziło do trudnych sytuacji na naszym terenie, gdy okazywało się, że żołnierzami spod innych zaborów byli Polacy i brat walczył przeciwko bratu. Mamy też odznaczenia dziadka z I wojny i nie są opisane. Będzie okazja, by tym się zająć – opowiada R. Górka. – Na terenie gminy jest kilka kapliczek i krzyży postawionych w tym okresie i będących dziękczynieniem za powrót z wojny. Nie znamy ich dokładnej historii, ale liczmy, że dzięki zaangażowaniu uczestników konkursu dowiemy się o nich coś więcej –  dodaje J. Tworzydło.

Konkurs trwa do 20 sierpnia, prace oceni komisja konkursowa, a najlepsze z nich zostaną opublikowane. Więcej informacji pod nr tel. 661 107 443.