A zbierało się na burzę...

ks. Zbigniew Wielgosz

|

Gość Tarnowski 39/2014

publikacja 25.09.2014 00:15

Wymodlili sobie mieszkańcy dekanatu szczepanowskiego pogodę na czas nawiedzenia. Szczególnie cieszyli się przeżywający jubileusze.

Procesja do kościoła w Bielczy Procesja do kościoła w Bielczy
ks. Zbigniew Wielgosz /foto GOŚĆ

Do parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Buczu obraz Miłosiernego zawitał 11 września. – Nasz sąsiad ks. Jan Panek, proboszcz w Morzyskach, głosił nam już kazania pasyjne pod kątem nawiedzenia. Bliższe przygotowanie to każda cotygodniowa nowenna, która gromadzi wielu ludzi – mówi proboszcz ks. Ryszard Pluta. – Przed każdą Sumą odmawiamy też Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Duchowym wotum za dar nawiedzenia będzie godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w każdy pierwszy piątek miesiąca – dodaje ks. Pluta.
Parafianie przygotowali się też zewnętrznie do przeżycia nawiedzenia – obraz i relikwie witali strażacy, dzieci pierwszokomunijne w strojach niosły białe i czerwone róże, widoczna była grupa młodzieży w strojach krakowskich.


Mokrzyska


Do kolejnej wspólnoty, poświęconej Sercu Pana Jezusa, obraz i relikwie zawitały w momencie oczekiwania na konsekrację kościoła, która będzie już za rok. – W przyszłym roku przypadają 40. rocznica poświęcenia naszej świątyni i 25-lecie działalności parafialnego przedszkola. W przyszłym roku będzie też 250. rocznica ustanowienia święta Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kościele w Polsce, a to jest też wezwanie naszego kościoła parafialnego i całej wspólnoty – mówi ks. Panek. W rozbudowanej świątyni jest kaplica, w której znajdzie się ołtarz w formie tryptyku, poświęcony Bożemu Miłosierdziu. – Będą obraz Pana Jezusa i wizerunki św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Wprowadziliśmy już w każdy piątek nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. Odprawiamy nowennę i modlimy się koronką – dodaje duszpasterz.


Borzęcin


W niezwykłych okolicznościach nawiedzenie przeżywała wspólnota Narodzenia NMP w Borzęcinie. – Obchodziliśmy jubileusz 650-lecia istnienia parafii. Nawiedzenie było zwieńczeniem tego świętowania, do którego przygotowywaliśmy się już od 2012 roku. Mieliśmy wtedy misje parafialne, później ich renowację. W każdy czwartek odmawiamy podczas adoracji Koronkę do Bożego Miłosierdzia, co roku odprawiamy nowennę przed świętem Miłosierdzia. Pielgrzymowaliśmy na diecezjalne rozpoczęcie peregrynacji obrazu Pana Jezusa i relikwii apostołów Jego miłosierdzia – mówi ks. proboszcz Czesław Paszyński.


Bielcza


W niedzielę 14 września zbierało się na burzę i nawet spadły pierwsze krople, ale ani jedna w Bielczy, która właśnie wtedy witała wizerunek Miłosiernego i relikwie św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II. Parafia od dłuższego czasu przygotowywała się do nawiedzenia.
– W Wielkim Poście kazania pasyjne były poświęcone Miłosierdziu Bożemu. Od pierwszego tygodnia Wielkiego Postu wprowadziliśmy w parafii w każdy piątek Godzinę Miłosierdzia o 15.00. Następnie przeżywaliśmy triduum modlitewne, a przez ostatnie 9 dni przed nawiedzeniem – nowennę do Miłosierdzia Bożego – mówi ks. proboszcz Tadeusz Kubala.


Kult Pana Jezusa Miłosiernego w parafii rozwija się od kilkunastu lat. – Mamy w kościele naturalnej wielkości obraz „Jezu, ufam Tobie” i w każdym tygodniu jest nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Owocem nawiedzenia będzie trzygodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w dniu, w którym będzie odprawiane nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego – dodaje ks. Kubala.


Borzęcin Dolny


W promieniach letniego słońca nawiedzenie przeżywała również parafia w Borzęcinie Dolnym. Przez 9 pierwszych piątków ludzie gromadzili się na wspólnej modlitwie, były adoracja Najświętszego Sakramentu i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Tę modlitwę odmawiano również w Wielkim Poście przed Drogą Krzyżową, Gorzkimi Żalami oraz w każdą środę przed nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ostatnie przygotowania to rekolekcje parafialne.
– Czcimy Boże Miłosierdzie nie tylko podczas nowenny przed świętem Miłosierdzia, ale też w każdą niedzielę. Przed Sumą odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia – podkreśla proboszcz ks. Marek Obrzut.