Sądecka Arkadia

Ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 27.10.2014 00:00

W założeniu architektów cmentarz przy ul Rejtana miał być ogrodem - miejscem modlitwy i refleksyjnych spacerów.

Monumentalny pomnik żołnierzy I wojny światowej Monumentalny pomnik żołnierzy I wojny światowej
Ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Dawny cmentarz parafialny, obecnie komunalny, przy ul. Rejtana powstał na miejscu podarowanym przez proboszcza parafii św. Małgorzaty ks. Alojzego Góralika. Pierwszy pochówek odbył się tutaj w 1889 roku.

– Mało kto wie, że gdy powstawał cmentarz komunalny przy ulicy Rejtana, był on jednocześnie założeniem ogrodowym – powiedział dla portalu naszemiasto.pl Piotr Tengowski ze Związku Sądeczan. – Władze miasta chciały, by mieszkańcy odwiedzający swoich zmarłych mogli spacerować wśród zieleni pięknymi alejkami – dodaje. Do dziś na terenie cmentarza rośnie blisko 700 starych drzew.

Sądecka nekropolia to miejsce pochówku zasłużonych sądeczan, ale i patriotycznej pamięci o bohaterach narodowych. Znajdują się tu m.in. pomniki i groby powstańców 1830 i 1863 roku, Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik legionistów, żołnierzy I i II wojny światowej, sybiraków, ofiar niemieckiego obozu w Oświęcimu, kapłanów, w tym proboszczów parafii św. Małgorzaty.

Wiele z obelisków ma wysoką wartość artystyczną. Niestety sporo uszkodził czas, dlatego wymagają renowacji. Od 13 lat trwa na sądeckim cmentarzu przy ul. Rejtana akcja ratowania starych, zabytkowych pomników. Do tej pory udało się zebrać ponad 150 tys. złotych i odrestaurować ponad 60 pomników i nagrobków.