A po trzech dniach...

Ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 15.11.2014 03:30

Największa w diecezji drewniana figura Zmartwychwstałego już wisi w kościele bł. Karoliny.

Figura Zmartwychwstałego w kościele bł. Karoliny Figura Zmartwychwstałego w kościele bł. Karoliny
Ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Dobiegły końca prace nad główną figurą wystroju prezbiterium kościoła bł. Karoliny w Tarnowie. Jest to postać Zmartwychwstałego. Figurę o wadze 2 ton wykonano z drewna lipowego i zawieszono na ścianie prezbiterium kościoła. Autorem projektu figury, jak i całego rzeźbiarskiego wystroju prezbiterium kościoła bł. Karoliny, jest Marek Benwiat. Postać Chrystusa wykonywał Kazimierz Klimkiewicz.

Figura Zmartwychwstałego ma wysokość ponad 6 metrów. Towarzyszyć jej będą dwie grupy mniejszych postaci, świadków zmartwychwstania: trzech niewiast idących do grobu oraz dwóch apostołów Jana i Piotra.

Z kolei na ścianach bocznych, bliższych ludziom pojawią się figury św. Jana Pawła II i bł. Karoliny, współczesnych świadków męki, śmierci i zwycięstwa Jezusa. Pomysł, by tak zaaranżować wystrój wnętrza kościoła, zrodził się już na samym początku, jeszcze w trakcie budowy kościoła.

– Najpierw pojawił stół ołtarzowy, a pod mensą szkicowe przedstawienie niszy grobowej i postacie dwóch aniołów, z których jeden wskazuje dłonią w dół, na pusty grób, a drugi w górę, tam, gdzie pojawi się figura Chrystusa. Następnie tabernakulum. Na froncie drzwi umieściliśmy scenę z Emaus. Tak więc całość przedstawia najważniejszą prawdę naszej wiary, paschę Chrystusa, który przeszedł przez mękę, śmierć na krzyżu, grób, który z nami pozostał w Eucharystii i jest z nami jako zmartwychwstały aż do końca świata – mówi ks. prał. Stanisław Dutka, proboszcz par. bł. Karoliny w Tarnowie. 

Zawieszanie tak wielkiej figury wymagało czasu i pracy kilku ekip ludzi. Cała operacja trwała 3 dni. Uroczyste poświęcenie rzeźby nastąpi 16 listopada podczas Mszy św. o godz. 11. Wówczas parafia bł. Karoliny będzie obchodzić doroczny odpust, jak i 100. rocznicę męczeńskiej śmierci swojej patronki, którą Jan Paweł II beatyfikował na fundamentach kościoła 10 czerwca 1098 roku. Figurę poświęci bp Andrzej Jeż.