Caritas to nie abstrakcja

Ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 09.12.2014 09:50

Dzięki transmisji Mszy św. w RDN Małopolska wielu diecezjan dziękowało za 25 lat Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Eucharystia w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie Eucharystia w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie
Ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W kościele św. Maksymiliana w Tarnowie została odprawiona Msza św. dziękczynna za 25 lat działalności Caritas Diecezji Tarnowskiej, reaktywowanej przez abp. Jerzego Ablewicza.

Eucharystii przewodniczył bp Stanisław Salaterski.

- Caritas to nie abstrakcja to konkretni ludzie potrzebujący pomocy i konkretni ludzie ofiarowujący swój czas, swoje pieniądze i swoją miłość w formie najlepszej na jaką ich stać - mówił w homilii hierarcha.

Caritas w diecezji tarnowskiej w formalny sposób zaczęła istnieć już 77 lat temu.

Po wojnie, w 1950 roku, władze komunistyczne zdelegalizowały Caritas. - Formalnie przestała istnieć, ale działalność charytatywna była prowadzona nieprzerwanie w parafiach i dekanatach - podkreśla ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor CDT.

Reaktywowanie formalnych struktur Caritas stało się możliwe w 1989 roku.

- Dekret, ostatni w swojej biskupiej posłudze, wydał abp Jerzy Ablewicz - przypomina ks. Podstołowicz. W ciągu 25 lat istnienia i działalności Caritas powstały wszystkie placówki prowadzone przez instytucję: domy pomocy, zakłady opiekuńczo-lecznicze, hospicjum, sieć świetlic „Lumen”.

- Rozbudowała się też sieć parafialnych oddziałów Caritas. Obecnie istnieją w 400 parafiach, co stanowi 90 procent wszystkich wspólnot. W ramach tych oddziałów pomaga biednym armia 4 tys. osób - mówi ks. Podstołowicz.

Novum są Szkolne Koła Caritas. Obecnie działa w nich 4 tys. dzieci i młodzieży, a formację wolontaryjną w ten sposób przeszło już 3,5 tys. absolwentów szkół. - Za to wszystko, za reaktywację Caritas i za dzieła, które powstały w tym ćwierćwieczu dziękujemy Panu Bogu - dodaje dyrektor CDT.