W Zgórsku i Partyni

xzw, jb

publikacja 08.01.2015 15:12

Miejscowości włączyły się po raz pierwszy w królewski pochód miast i wsi.

Marsz w Partyni Marsz w Partyni
Materiały organizatora

Orszak rozpoczął się Mszą św. w kościele parafialnym w Zgórsku. Delegacje królewskie – niebieska, zielona i czerwona, witały ludzi już w bramie kościoła, rozdawano korony, nalepki i śpiewniki. Trzej Królowie oddali pokłon przy szopce a następnie barwny korowód zaprezentował się wokół kościoła.

O godzinie 13.00 orszak wyruszył spod kaplicy w Partyni. Na specjalnie przygotowanym samochodzie jechała utworzona specjalnie na ten dzień orkiestra przygrywająca uczestnikom podczas radosnego śpiewania.

Orszak prowadzili Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążali w bogatych szatach i nakryciach głowy, ich świtę stanowili ubrani w kolorowe stroje i korony mieszkańcy Partyni i okolicznych miejscowości, a nad głowami powiewały sztandary.

W orszaku wzięli udział legioniści z grupy rekonstrukcji historycznej „PIAST”. Nie zabrakło aniołków i dokuczających diabełków.

Bezpośrednim nawiązaniem do tradycji było zaprezentowanie ulicznych jasełek, aktorzy odegrali trzy sceny. W korowodzie uczestnicy mogli poczuć wspaniałą atmosferę, która wyzwala i pobudza aktywność wspólnotową, kulturalną i religijną.

Orszak przypomniał o bogatej polskiej tradycji jasełkowej i zachęcił do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli.

Pomimo mrozu w orszaku wzięło udział około 300 osób, których częstowano gorącą herbatą, żurkiem i ciasteczkami. Tego dnia każdy mógł zostać królem – wystarczyło przyjść, założyć koronę na głowę i podążać za betlejemską gwiazdą do stajenki.

W Orszaku udział wzięła Maria Napieracz, wicestarosta powiatu mieleckiego, która częstowała cukierkami wszystkich uczestników. Organizatorem pochodu była parafia w Zgórsku oraz stowarzyszenie „Ku Przyszłości” w Partyni i Parafia Zgórsko. Pochód prowadził Marek Dubiel.