Prawdziwy skarb

Grzegorz Brożek

publikacja 22.01.2015 12:45

W auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyło się 22 stycznia spotkanie integracyjne dla wszystkich seniorów Tarnowa.

Prawdziwy skarb Gościem spotkania seniorów był bp Andrzej Jeż Grzegorz Brożek /Foto Gość

To wspólne przedsięwzięcie organizacji działających na rzecz seniorów w mieście, które skoordynowała tarnowska Kana.

Spotkanie opłatkowe rozpoczęło się Mszą św. w kościele księży filipinów. Po niej uczestnicy przeszli do seminarium, gdzie w auli jasełka „Narodziła się maleńka Miłość" przedstawili uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum - Stowarzyszenia SIÓDEMKA.

Następnie odbyło się wspólne śpiewanie kolęd i poczęstunek. Z seniorami spotkał się biskup tarnowski Andrzej Jeż.

- Ogromna jest rola ludzi starszych w naszym społeczeństwie i w życiu rodzinnym. Niegdyś wiek człowieka postrzegano przede wszystkim jako miarę życiowej mądrości. Mądrość życiowa jest bowiem dziedzictwem pokoleń, opiera się na doświadczeniu konkretnych ludzi, na ich refleksji i obserwacji życia. Z perspektywy minionego czasu mogą oni udzielić cennych rad, które pomagają następnym pokoleniom dokonywać właściwych wyborów, zauważać i cenić sobie dobro kryjące się nieraz w prostych, codziennych sprawach oraz pokazują, jak unikać popełniania błędów, powtarzanych wielokrotnie w dziejach ludzkości - mówił w homilii pasterz Kościoła tarnowskiego.

Zwrócił także uwagę, że Jezus wymaga od wszystkich szacunku dla osób starszych, a zapewnienie im bezpieczeństwa nie zależy głównie od kryteriów ekonomicznych, lecz raczej od niepodważalnych zasad moralnych.

- Jedną z dróg do rozwiązania problemów dotyczących osób w podeszłym wieku jest z pewnością włączanie ich w aktywne życie społeczne, wykorzystywanie zasobów doświadczenia, wiedzy i mądrości, jakimi mogą się z nami podzielić. Starsi w istocie powinni być traktowani jako bogactwo społeczeństwa. Mogą dawać świadectwo, że istnieją pewne aspekty życia, jak na przykład wartości humanistyczne i kulturowe, moralne i społeczne, których nie da się mierzyć kryteriami ekonomicznymi czy funkcjonalnymi - mówił bp Andrzej Jeż.