Kierunek Kościół

GB

publikacja 23.01.2015 10:08

O tym, jaki jest potencjał lokalnego środowiska naukowego, rozmawiała Rada Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie.

Kierunek Kościół Gościem spotkania był bp Andrzej Czaja Grzegorz Brożek /Foto Gość

Posiedzenie odbyło się w WSD w Tarnowie 22 stycznia. Gościem specjalnym spotkania był biskup opolski Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski. Wygłosił wykład „Potrzeba pogłębionej eklezjologii w dzisiejszej sytuacji Kościoła w Polsce”.

– Temat spotkania wynika z sygnalizowanej kilka razy przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża i zapisanej w naszym Statucie potrzeby nadania specyfiki działalności dydaktyczno-naukowej – mówi dziekan WTST ks. dr hab. Janusz Królikowski prof. UPJPII.

Jego zdaniem z potencjału środowiska naukowego i potrzeb Kościoła wynika w naturalny sposób możliwość uprawiania teologii w kontekście eklezjologicznym.

 – Eklezjologia, krótko mówiąc, ta część teologii, która mówi o celu Kościoła, jego istocie, strukturze, misterium, wartości. Trzeba bezsprzecznie pogłębiać znajomość Kościoła. W wielu miejscach i momentach w naszym Kościele, musimy to przyznać, jest dużo takiego skostnienia, czegoś, co czasem nazywam „racją stanu Kościoła”. Nie wiadomo co to jest, ani kto to wymyślił, ale tym próbuje się wiele rzeczy wyjaśniać, uzasadniać. W tym momencie pojawiają się schematy myślowe, stereotypy, w których czujemy się, także wewnątrz Kościoła, niebezpiecznie dobrze i wygodnie – mówi bp Andrzej Czaja.

Jak wprowadzić eklezjologię do działalności dydaktycznej? – W ramach wykładanych przedmiotów można szerzej uwzględniać odniesienia do Kościoła. Szczególne pole wyrażenia specyfiki Wydziału zarysowuje się w ramach prowadzonych wykładów monograficznych i konwersatoriów, na których można podjąć zagadnienia łączące się z aktualnym życiem Kościoła powszechnego i lokalnego, z pojawiającymi się wyzwaniami, z aktualnym nauczaniem papieskim czy biskupim. Na ten ostatni wątek w ogóle zwraca się za małą uwagę – mówi ks. Janusz Królikowski.

Potrzeba nie tylko akademickiego, ale też duszpasterskiego tłumaczenia czym jest Kościół wynika m.in. z faktu, że wielu jest ludzi, którzy wierzą w Boga, ale w Kościół już nie. – Wielu wydaje się rzeczą niemożliwą przejść na kolejny poziom, którym jest miłość Kościoła – przyznaje bp Andrzej Czaja. - Trzeba zatem pokazywać na czym polega z egzystencjalnego punktu widzenia włączenie w Kościół oraz w jaki sposób świeccy mogą czynnie uczestniczyć w misji Kościoła. Wypracowanie czynnego modelu obecności świeckich w wielu wymiarach misji Kościoła jawi się jako pilna potrzeba dogmatyczna i pastoralna – dodaje ks. Janusz Królikowski. Temu także może służyć działalność Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie. Decyzja dotycząca kierunku, specyfiki tarnowskiej teologii zapadnie prawdopodobnie na kolejnym spotkaniu.