Pilzno pożegnało duszpasterza

xzw, łj

publikacja 23.03.2015 13:58

Ks. Julian Galas został zapamiętany jako wspaniały spowiednik i gorliwy kapłan.

Pożegnanie ks. Galasa w kościele parafialnym w Pilźnie Pożegnanie ks. Galasa w kościele parafialnym w Pilźnie
Łukasz Jaje

Kościół parafialny w Pilźnie zgromadził tłumy osób, które przybyły na ostatnie pożegnanie niezwykle cenionego i szanowanego duchownego – ks. prał. Juliana Galasa.

Kapłan zmarł w czwartek w wieku 85 lat. Ksiądz Galas został zapamiętany jako wspaniały spowiednik i gorliwy kapłan.

– Nie mamy żadnych wątpliwości, że do żywych ikon Jezusa Miłosiernego należy zaliczyć zmarłego księdza prałata Juliana. Niewielu znajdziemy kapłanów z diecezji tarnowskiej, którzy  mogliby się  równać z nim w jego gorliwości jako szafarza Bożego Miłosierdzia w konfesjonale. Był podobny do świętego Leopolda Mandić – powiedział w homilii ksiądz biskup Wiesław Lechowicz. 

Ks. prał. Julian Galas 5 października 2014 roku otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Pilzno, o czym przypomniała w mowie pożegnalnej burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska.

– Mogliśmy  w ten symboliczny, ale i honorowy sposób wyrazić nasze uznanie, podziw i wdzięczność dla świętej pamięci prałata Juliana Galasa, który pozostanie w naszych sercach na zawsze – podkreśliła Ewa Gołębiowska.

Z kolei ksiądz prałat Stanisław Kopeć, kolega rocznikowy ks. Galasa przypomniał o talencie muzycznym zmarłego kapłana.

– Razem z chórem przez ciebie prowadzonym spełnialiście piękną funkcję liturgiczną. Byłeś w tym nie rzemieślnikiem, ale artystą – podkreślał kapłan.

Więcej o ks. Galasie można przeczytać tutaj.