Zmarł proboszcz

xzw,mp

dodane 01.04.2015 14:13

31 marca 2015 roku zmarł ks. Stanisław Żurat - proboszcz parafii Gruszów Wielki.

Śp. ks. Stanisław Żurat Śp. ks. Stanisław Żurat
Archiwum TGN

Ks. Stanisław Żurat urodził się 26 czerwca 1951 roku w Machowej. Egzamin dojrzałości złożył w Pilźnie.

Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 29 maja 1977 roku.

– Ks. Stanisław wcześnie stracił oboje rodziców. Jako kleryk został powołany do wojska. Był w „karnej” jednostce, której specjalnym przeznaczeniem było nękanie służących w niej kleryków i odciąganie ich od kapłaństwa. Wraz z nim przebywało tam podówczas trzech późniejszych biskupów: Stefan Regmunt, Tomasz Peta i Piotr Libera. Pomimo różnych nacisków, indoktrynacji i szykan ks. Stanisław nie dał się zawrócić z drogi powołania. Święcenia kapłańskie przyjął w 1977 roku. Kolejne przystanki jego wikariuszowskiej posługi to: Tymowa, Siedlce, Laskowa, Czarny Potok. Siedem lat proboszczował w Banicy koło Grybowa. W1999 roku objął parafię w Gruszowie Wielkim – czytamy w „Panoramie gruszowskiej parafii”.

Wprowadzenie ciała śp. ks. Stanisława do kościoła parafialnego w Gruszowie Wielkim w Poniedziałek Wielkanocny 6 kwietnia o godz. 12.

Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Gruszowie Wielkim w Poniedziałek Wielkanocny 6 kwietnia o godz. 15, po której ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.