Lekcja prawdy

GB

publikacja 10.04.2015 09:06

Jak się uczyć, to od najlepszych. Na przykład - jak młodzież z Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej z Pilzna - od św. Augustyna.

Lekcja prawdy Sympozjum towarzyszyła wystawa prac uczniów poświęconych św. Augustynowi Grzegorz Brożek /Foto Gość

W sali konferencyjnej Izby Rzemieślniczej w Tarnowie odbyło się 9 kwietnia sympozjum poświęcone postaci św. Augustyna. Wzięli w nim udział uczniowie z Pilzna i Tarnowa. Referaty przedstawili m.in. ks. dr Czesław Noworolnik i mgr Danuta Bryg. O swoich doświadczeniach młodym mówili również członkowie wspólnoty Cenacolo. 

- Sympozjum wieńczy szereg działań podejmowanych w tym okresie w naszej szkole w związku z realizacją 3-letniego projektu „Z postaciami świętych oczekujemy na Światowe Dni Młodzieży” - mówi ks. Jarosław Musiał, katecheta w Rzemieślniczej Szkole Zawodowej im. bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie. Sympozjum poprzedziły konkursy plastyczny i literacki. Rok ubiegły intensywnie środowisko szkolne interesowało się postacią bł. Karoliny, w związku z nadaniem imienia szkole. W tym roku postacią, której się przyglądają jest św. Augustyn. Rok kolejny będzie czasem św. Jana Pawła II. – Co ważne uczniowie chętnie bez oporów włączają się w proponowane działania - dodaje ks. Jarosław. 

Praca wychowawcza w Rzemieślniczej Szkole Zawodowej im. bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie prowadzona jest intensywnie, może nawet silniej, niż w innych szkołach. - Mamy różną młodzież. W pewnej, niemałej części pochodzi z rodzin nie do końca spełniających swoją funkcję. Dlatego my musimy podjąć rękawicę, pokazywać młodym wzorce postaw, postępowania. Zwłaszcza, że często proszą nas o to sami rodzice przychodząc do szkoły i dzieląc się troską o los swych dzieci - mówi Anna Smołucha, dyrektor szkoły w Pilźnie. Placówka nie tylko pracuje z uczniami, ale organizuje także firmy pomocy rodzicom. 

- Św. Augustyn pokazuje nam priorytet: dojście do miłości, która buduje. Z miłością nierozłącznie związana jest u niego prawda. Częścią dochodzenia do prawdy jest też błądzenie, o którym św. Augustyn może powiedzieć naprawdę wiele. Co ciekawe Augustyn do obrony wiary, po własnej przemienianie, wykorzystuje te same sposoby, narzędzia, z których korzystał wcześniej odrzucając chrześcijaństwo. To ważne. To pokazuje nam, że sami decydujemy, do czego wykorzystamy ofiarowane nam talenty. Istotna jest też w naszej współczesnej opowieści o św. Augustynie postawa matki. Dziś postawa św. Moniki jest lekcją cierpliwości dla rodziców, często zbyt szybko rozkładających ręce i poddających się w walce o dobro swoich dzieci – tłumaczy wybór św. Augustyna na patrona kolejnego roku pracy wychowawczej w szkole dyrektor Anna Smołucha.