Zanurzona w Bogu

js

publikacja 26.04.2015 15:42

26 kwietnia w Lipnicy Murowanej bp Władysław Bobowski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za życie i posługę św. Urszuli Ledóchowskiej. Okazją była 150. rocznica jej urodzin.

S. Barbara Białas z kwiatami wykonanymi przez dzieci z klas II S. Barbara Białas z kwiatami wykonanymi przez dzieci z klas II
Joanna Sadowska /Foto Gość

Na uroczystości obecne były siostry zakonne, m.in. s. Beata Mazur, przełożona sióstr urszulanek, kapłanami, goście i liczni parafianie. – Poprzez głęboką wiarę i miłość św. Urszula była zanurzona w Bogu. Świadczą o tym jej listy pisane do przyjaciół – mówił w homilii bp Władysław Bobowski. – Cechowało ją dążenie do świętości. W rozmowie ze swym bratem, generałem jezuitów, powiedziała, że wydaje jej się, że Boga żadnym ciężkim grzechem nie obraziła. To piękne świadectwo życia – podkreślał hierarcha.

– Dzisiejszy dzień jest dla nas ogromną radością i wspólnym świętowaniem, bo ta, która założyła Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego jest naszą matką, którą kochamy, a jak Pół tysiąca ciasteczek na urodziny św. Urszuli   Pół tysiąca ciasteczek na urodziny św. Urszuli
Joanna Sadowska /Foto Gość
się kogoś kocha, to chciałoby się dać ją wszystkim i pokazać jako przykład. Po jej śmierci również Kościół dostrzegł i uznał jej wielkość – mówi s. Renata Kolada, przełożona wspólnoty sióstr urszulanek w Lipnicy Murowanej.

Tego dnia dzieci z klas II złożyły przed obrazem św. Urszuli własnoręcznie wykonane kwiaty z bibuły, a wszyscy obecni na Mszy św. otrzymali urodzinowe ciasteczka w kształcie serca wykonane przez siostry. – Cieszymy się, że Matka Urszula mieszkała tu, w Lipnicy. To było pierwsze miejsce rodziny Ledóchowskich na terenie polskim – dodają siostry. W niedzielę do Lipnicy przyjechała też grupa Mszy św. przewodniczył bp Władysław Bobowski   Mszy św. przewodniczył bp Władysław Bobowski
Joanna Sadowska /Foto Gość
Szwajcarów, by pokłonić się mamie św. Urszuli, czyli Józefinie Ledóchowskiej, z pochodzenia Szwajcarce.

Uroczystości w Lipnicy zainicjowały rok jubileuszowy zgromadzenia. W jego ramach m.in. ogłoszony został konkurs plastyczny dla dzieci przedszkolnych „Gdy poznaję życie św. Urszuli Ledóchowskiej – za czym wtedy najbardziej tęsknię?”. – Tematyka konkursu obejmuje życie i działalność św. Urszuli Ledóchowskiej – świętej ziemi tarnowskiej, Polki i Europejki, miłującej wychowawczyni dzieci i młodzieży, gorliwej apostołki dobroci i radości – wyjaśnia s. Joanna Szcześniak. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 18 maja. Ponadto w ciągu roku w Lipnicy Murowanej zorganizowane zostaną międzynarodowe rekolekcje dla sióstr, zapraszane są też grupy zakonne, chcące przejść śladami życia Matki Urszuli. Podjęto też dodatkowe katechezy w Kamionnej i Łąkcie Górnej.

Na następnej stronie inne, ważniejsze uroczystości jubileuszowe w Polsce i za granicą z okazji 150. lecia urodzin św. Urszuli oraz jej życiorys.

Julia Ledóchowska urodziła się 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf (Austria). W 1883 r. rodzina przeniosła się do Lipnicy Murowanej. W 1886 r. Julia wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie. Tu, już jako m. Urszula, zajęła się przede wszystkim pracą pedagogiczną. W 1920 r. wróciła do wolnej Polski i osiedliła się w Pniewach koło Poznania. Wkrótce potem otrzymała od Stolicy Świętej pozwolenie na założenie Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.

M. Urszula formowała siostry do umiłowania Boga ponad wszystko, pragnąc, aby żyły w prostocie, były pokorne, a równocześnie pełne poświęcenia i twórcze w służbie innym, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Zmarła w Rzymie, 29 maja 1939 r. 20 czerwa 1983 r. w Poznaniu Jan Paweł II beatyfikował m. Urszulę. W 1989 r. zachowane od zniszczenia ciało bł. Urszuli zostało przewiezione z Rzymu do Pniew i złożone w kaplicy domu macierzystego. 18 maja 2003 w Rzymie ojciec św. Jan Paweł II kanonizował m. Urszulę Ledóchowską. (Życiorys ze strony parafialnej Lipnicy Murowanej)

Uroczystości jubileuszowe w Polsce i za granicą z okazji 150. rocznicy urodzin św. Urszuli

SŁUPSK
26 kwietnia

 

Msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Zadarki, kościół pw. Najśw. Serca P. Jezusa, godz. 13.30

 

 

CZARNY BÓR k. Wilna
(Litwa)
30 kwietnia

 

Uroczystości jubileuszowe „Żyć dla szczęścia innych…”
Polska Szkoła Średnia im. św. Urszuli Ledóchowskiej

 

 

LOOSDORF (Austria)
10 maja

 

Msza św. jubileuszowa z udziałem wiernych parafii i urszulanek pielgrzymujących do miejsca urodzenia św. Urszuli Ledóchowskiej, godz. 9.30

 

 

WARSZAWA
24 maja

 

Msza św. o godz. 17.00 w kościele rektorskim środowisk twórczych pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Ap. przy pl. Teatralnym.
Po Mszy św. koncert poetycko-muzyczny „Miłować – dopokąd idę”, z tekstami św. Urszuli i św. Jana Pawła II (Wiesław Komasa, Maja Komorowska oraz Maria Gabryś – fortepian)

 

 

WARSZAWA
29 maja

 

Msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza,
kościół pw. św. Teresy od Dz. Jezus na Tamce, godz. 18.00

 

 

ŁÓDŹ
29 maja

 

Msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem ks. abpa Marka Jędraszewskiego,
kościół pw. św. Urszuli przy ul. Obywatelskiej, godz. 18.00

 

 

SIERADZ (Monice)
29 maja

 

Msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Meringa,
kościół pw. św. Urszuli przy ul. Krakowskie Przedmieście, godz. 12.00

 

 

CZĘSTOCHOWA
31 maja

 

Msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem ks. abpa Wacława Depo w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, godz. 9.30

 

 

LOOSDORF (Austria)
5 lipca

 

Połączona uroczystość 150-lecia urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej i 40-lecia beatyfikacji bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, z udziałem bpa pomocniczego z Sankt Pölten Antona Leichtfrieda, godz. 9.00.

 

 

ŁĘCZYCA
27 września

 

Msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem ks. bpa Andrzeja Dziuby
kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, godz. 16.30

 

 

WARSZAWA
14 października

 

Uroczyste przekazanie relikwii do Świątyni Opatrzności Bożej, pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza, godz. 12.00

 

 

KOPENHAGA (Dania)
15 listopada

 

Uroczystości jubileuszowe pod przewodnictwem ks. bpa Czesława Kozona, biskupa Kopenhagi, z udziałem ks. abpa Marka Jędraszewskiego, kościół św. Anny, godz. 13.00