W papieskiej świątyni

js

publikacja 09.06.2015 20:43

8 czerwca rozpoczął się ostatni etap nawiedzenia w naszej diecezji, a parafią, która podjęła obraz Pana Jezusa Miłosiernego i relikwie św. Jana Pawła II i św. Faustyny, była tarnowska wspólnota pw. bł. Karoliny.

W oczekiwaniu na obraz i relikwie przed kościołem bł. Karoliny w Tarnowie W oczekiwaniu na obraz i relikwie przed kościołem bł. Karoliny w Tarnowie
Joanna Sadowska /Foto Gość

Na mapie naszej diecezji miejsce to jest wyjątkowe. 28 lat temu, 10 czerwca 1987 roku, modlił się tu Jan Paweł II. Wtedy też beatyfikował on patronkę tej parafii – bł. Karolinę.

Nawiedzenie potrwa tu aż do 13 czerwca, a uroczystościom na powitanie przewodniczył bp Stanisław Salaterski. – Pierwsza doba peregrynacji była dla naszej parafii i wypełniły ją liczne nabożeństwa i adoracje. Przez całą noc czuwali też parafianie podzieleni według ulic, a każdą godzinę prowadziła inna grupa duszpasterska – wylicza ks. prał. Stanisław Dutka, proboszcz miejsca. Przed Panem Jezusem modlili się m.in. róże różańcowe, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka, Rycerze Kolumba, duszpasterstwo trzeźwościowe, Caritas, Wspólnota "Sychar" i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

W kolejne dni do wspólnej modlitwy zapraszani są mieszkańcy Tarnowa i okolic. – Widzimy, jak w te dni wszystko pięknie się łączy w jedną całość: i rocznica pobytu papieża, i oktawa Bożego Ciała, i peregrynacja – dodaje ks. Dutka.

W parafii od wielu lat rozwija się kult Bożego Miłosierdzia. W kościele jedna z bocznych kaplic została poświęcona właśnie jemu i tam od 4 lat w każdy piątek po Mszy św. wieczornej odprawiana jest nowenna.

Przygotowania do nawiedzenia rozpoczęły się prawie dwa lata temu. – Wszystko, co działo się przez ten czas, nawiązywało do peregrynacji. Były to m.in. miesięczne i tygodniowe nowenny do Bożego Miłosierdzia oraz 4 tury rekolekcji, w tym rekolekcje jesienne, znacznie dłuższe niż zwykle, w związku z jubileuszem 100. rocznicy śmierci bł. Karoliny – dodaje proboszcz. Bezpośrednim przygotowaniem były rekolekcje prowadzone przez ojców redemptorystów.

13 czerwca odbędzie się tu diecezjalne pożegnanie obrazu i zawierzenie diecezji Jezusowi Miłosiernemu.