Będzie szybciej w sądach

GB

publikacja 10.06.2015 11:23

VII Ogólnopolskie Forum Sądowe odbyło się 8 i 9 czerwca w Domu Rekolekcyjnym "Arka" w Gródku nad Dunajcem.

Będzie szybciej w sądach Bp Artur Miziński w rozmowie z ks. prof. dr hab Tomaszem Rozkrutem (z prawej), organizatorem Forum Grzegorz Brożek /Foto Gość

W tym roku tematem spotkania był kanoniczny proces małżeński w dziesięć lat po opublikowaniu instrukcji „Dignitas connubii”.

Dokument ten, obok Kodeksu Prawa Kanonicznego, jest drugim źródłem wiążącym wszystkich pracowników sądów kościelnych w prowadzeniu spraw o nieważność małżeństwa.

W styczniu 2015 roku papież Franciszek powiedział, że nie zostały dotąd zgłębione wszystkie zasoby, które instrukcja ta oferuje celem przyspieszenia procesu.

- Idą zatem zmiany w samej strukturze procesu małżeńskiego, które zmierzają w tę stronę, że proces małżeński w sądach kościelnych będzie po prostu krótszy - mówi ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UP JP II w Krakowie, który od początku organizuje Forum.

Gościem specjalnym Forum był w tym roku ks. prof. dr hab. Joaquίn Llobell z Uniwersytetu Papieskiego św. Krzyża w Rzymie, który wygłosił wykład nt: „Duszpasterski aspekt złożoności procesu małżeńskiego: propozycje ułatwienia i przyspieszenia”. W całości poświęcony był właśnie nowym regulacjom, które mają skomplikowany proces uprościć.

- Forum jest odbywającym się co dwa lata od 2004 roku spotkaniem prawników kościelnych, sędziów, adwokatów z całej Polski. Impulsem do organizacji była śmierć w 2004 roku ks. prof. Jana Dudziaka, wybitnego polskiego kanonisty. Chcieliśmy, jako środowisko, spotykać się na jego grobie, jak kiedyś, w starożytności organizowano spotkania uczniów przy grobie mistrza - opowiada ks. Tomasz Rozkrut.

Czemu służą takie spotkania? - Mamy referaty, spotkania koleżeńskie, dyskusje. One służą aktualizacji naszej wiedzy, wymianie doświadczeń. To bardzo ważne - zapewnia uczestniczący drugi raz w Forum bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, kanonista, adwokat Roty Rzymskiej.

W spotkaniu wzięło udział ponad 100 uczestników z całej Polski.