15 miłosiernych szkół

publikacja 10.06.2015 21:29

10 czerwca w Filharmonii Krakowskiej odbył się finał 8. edycji projektu "Mieć wyobraźnię miłosierdzia".

15 miłosiernych szkół Podczas finału 8. edycji projektu pierwsze miejsce zdobyło 5 szkół. Jedną z nich był Zespół Szkół w Zębie Monika Łącka /Foto Gość

Ten projekt to nie jest następny wolumin o św. Janie Pawle II ani nie zbiór anegdot o Papieżu Polaku. - Nie uczy on też bezmyślnego szukania informacji o naszym wielkim rodaku ani nie każe wkuwać "na blachę" ważnych faktów. Ten projekt promuje pomysłowość, umiejętność pracy w zespole, wskazuje, jakie wartości są właściwe i jak szanować poglądy drugiego człowieka. Uczy bycia w bliskości z innymi, odróżniania fałszu od prawdy i kształtowania swojego życia o chrześcijaństwo w zapatrzeniu na Jana Pawła II - człowieka ciekawego świata i kochającego człowieka - tłumaczył ks. Łukasz Piórkowski z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. św. Jana Pawła II, dziękując młodzieży za to, że zdecydowała się na udział w konkursie, którego idea zrodziła się po śmierci Jana Pawła II.

- 10 lat temu odchodzenie św. Jana Pawła II to były wielkie rekolekcje dla całej Polski. Wraz z władzami Małopolski zastanawialiśmy się wtedy, co zrobić, by dziedzictwo tego człowieka - dziś już świętego - przetrwało. Mówiliśmy "nie" pomnikom z brązu, a chcieliśmy postawić na żywe pomniki. Dlatego powstał ten projekt, by co roku uczniowie, którzy z biegiem lat mogą już nie pamiętać papieża Polaka, znali jego nauczanie. I to się udaje. Potraficie zauważyć drugiego człowieka w jego najdrobniejszych potrzebach - mówił z kolei Leszek Zegzda z Zarządu Województwa Małopolskiego, dodając, że w tym roku w projekcie wzięło udział aż 2600 uczniów z całego województwa, pod opieką 265 nauczycieli.

Jury konkursu organizowanego dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. św. Jana Pawła II, województwo małopolskie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży krakowskiej kurii po burzliwych obradach zdecydowało, że w tym roku zostaną przyznane dwa wyróżnienia oraz po 5 miejsc I, II i III.

Trzecie miejsca zdobyły więc: Społeczne Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Krakowie, Zespół Szkół nr 5 Specjalnych w Nowym Sączu, Bursa Międzyszkolna w Tarnowie, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czerwiennem oraz Gimnazjum im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zespole Szkół w Białce.

Na drugim stopniu podium stanęli uczniowie z: Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Publicznych w Sadku-Kostrzy, Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Zaczarniu, I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Nowym Targu oraz Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach.

Główne nagrody, czyli wycieczki do Rzymu, odebrali natomiast uczniowie z: Gimnazjum im. Świętej Jadwigi Królowej w Luborzycy, Zespołu Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu, Zespołu Szkół w Siedliskach - Publicznego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Zespołu Szkół w Zębie - Szkoła Podstawowa im. Heleny Marusarzówny i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zębie oraz z Gimnazjum nr 1 w Wadowicach wchodzącego w skład Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Wadowicach.

- W projekcie braliśmy udział po raz trzeci, a pomagamy przez cały rok - mówiła po zakończeniu Elżbieta Majerczyk, nauczycielka z Zębu, ciesząc się z wygranej swoich uczniów. A ci wiedzą, czym w praktyce jest miłosierdzie, bo nigdy nie brakuje chętnych do odwiedzenia mieszkańców domu pomocy społecznej, osób niepełnosprawnych, przygotowania małych podarunków dla potrzebujących i zrobienia wielu innych małych-wielkich, ale zawsze szlachetnych rzeczy.