Pobłogosławieni deszczem

ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 20.06.2015 15:43

Bocheński Synaj rozpoczął przemarsz młodych przez miasto.

Przejście ze znakami ŚDM Przejście ze znakami ŚDM
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W parku rodzinnym Uzbornia rozpoczął się II Synaj, czyli diecezjalne spotkanie młodych przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

– Synaje organizujemy od tegorocznej Niedzieli Palmowej. Spotkania odbywają się co 100 dni i są jedną w wielu form przygotowania do wydarzeń w 2016 roku – mówi ks. Paweł Górski, szef diecezjalnego komitetu ŚDM.

Młodzi przemaszerowali przez miasto. Nieśli kopię znaków ŚDM i flagi. Druga część spotkania odbyła się na Plantach Salinarnych. Uroczyście odśpiewano hymn tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Cztery grupy młodych przygotowały namioty tematyczne poświęcone wszystkim kontynentom.

– Przygotowaliśmy namiot meksykański. Z Meksykiem związana jest Matka Boża z Gaudalupe… Jeśli ktoś zna kulturę meksykańską i odpowie na zadane pytania, może spróbować regionalnych potraw meksykańskich. Mamy cascadiję albo naciosy z sosem guacamole – mówi Joanna z Mikluszowic.

– Nasz namiot symbolizuje Afrykę. Dla naszych gości przygotowaliśmy taniec afrykański, grę na bębnie. Mamy też przygotowane plakaty, zdjęcia i tradycyjnego „murzynka” – mówią Angelika, Dominika, Agnieszka i Kamil.

– Młodzi z Borzęcina i Szczepanowa przygotowali namiot azjatycki. Będziemy opowiadać o Japonii, Indiach. Jedna z nas przebrała się za Matkę Teresę. Chcemy pokazać, jak patrzeć na inną kulturę. Do próbowania przygotowaliśmy sushi, ryż, soję i zieloną herbatę. Będziemy też uczyć naszych rówieśników zwrotów w różnych języka z Azji – mówi Aurelia.

Świadectwa o przeżytych Światowych Dniach Młodzieży wygłosili ambasadorzy ŚDM z Krakowa. Uczestnicy Synaju wysłuchali też katechezy ks. Stanisława Kłysia z Tarnowa. Bawiono się również podczas tańców lednickich.