Dobro powraca

ak, zw

|

Gość Tarnowski 27/2015

publikacja 02.07.2015 00:15

Diecezja ma nowych proboszczów, a familia papieska prałatów.

 Tytuł kapelana Jego Świątobliwości otrzymał m.in. ks. Józef Cieśla Tytuł kapelana Jego Świątobliwości otrzymał m.in. ks. Józef Cieśla
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Podobnie jak w latach ubiegłych, w czerwcu ogłoszono zmiany personalne na parafiach. Decyzją bp. Andrzeja Jeża 18 księży otrzymało nominacje na proboszcza lub administratora parafii. Zmiany te dotyczą parafii: Czarny Potok, Gosporzydowa, Dębno, Jaworzna, Jodłówka-Wałki, Jurków k. Czchowa, Kowalowa, Królowa Górna, Ołpiny, Podgrodzie, Rajbrot, Siemiechów, Smęgorzów, Szerzyny, Świniarsko, Wilkowisko i Zaborów. Ponadto bp A. Jeż wręczył nominacje 16 proboszczom i jednemu rektorowi, którzy jeszcze do niedawna byli administratorami parafii.

Zmiany nastąpiły także wśród księży wikariuszy, a skierowania na nowe parafie wręczył im bp Stanisław Salaterski. – Przede wszystkim dziękuję wam, drodzy księża, za pracę w waszych dotychczasowych parafiach. Mam nadzieję, że dobro, które tam zostawiliście, powróci do was czy to we wdzięcznej pamięci parafian, czy w ich modlitwie – mówił do księży bp S. Salaterski. W sumie prawie 70 księży zmieni parafie, a prace w nich rozpocznie od 1 września. W tym roku do Centrum Formacji Misyjnej zgłosiło się czterech kapłanów, dwóch zaś do pracy duszpasterskiej w Niemczech. – Podjąłem decyzję, żeby zgłosić się do pracy misyjnej w Afryce, w jednym z krajów, gdzie pracują nasi misjonarze. Z pewnością na mój wybór miała wpływ formacja seminaryjna, należałem do ogniska misyjnego, byłem na stażu misyjnym w Republice Środkowoafrykańskiej i to tak kiełkowało we mnie. W czasie mojej pracy w parafii w Łącku ciągle myślałem, żeby poświęcić część mojego życia Kościołowi powszechnemu – mówi ks. Szymon Pietryka. Od października czterech księży rozpocznie też studia specjalistyczne – dwóch na KUL-u, jeden na AGH w Krakowie i jeden na Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Ponadto trzech księży emerytów zostało wyróżnionych tytułem kapelana Jego Świątobliwości. Do familii papieskiej zostali włączeni ks. Jan Michalik, dotychczasowy proboszcz w Podgrodziu k. Dębicy, ks. Jan Ligas, dotychczasowy proboszcz w Górze św. Jana, oraz ks. Józef Cieśla, dotychczasowy proboszcz w Jaworznej.