Nowa parafia w diecezji

GB

publikacja 01.07.2015 11:02

Biskup Andrzej Jeż 28 czerwca podpisał dekret powołujący do istnienia parafię w Łękawce koło Tarnowa.

Nowa parafia w diecezji Pierwszym proboszczem został dotychczasowy rektor ks. Czesław Bachula Foto Przyjaciele

– Dotychczas był to rektorat należący do parafii w Porębie Radlnej – informuje ks. dr hab. Robert Kantor, kanclerz tarnowskiej kurii.

Dotychczasowy rektor ks. Czesław Bachula został pierwszym proboszczem nowej parafii. 

Przed podjęciem decyzji bp Andrzej Jeż zasięgnął w marcu opinii Rady Kapłańskiej, która w głosowaniu zaaprobowała wniosek rektora i wiernych należących do kaplicy w Łękawce.

– Po decyzji biskupa tarnowskiego liczba parafii zwiększyła się o jedną i diecezja ma teraz 452 parafie – dodaje kanclerz ks. Robert Kantor.

Kaplica w Łękawce została poświęcona w 1991 roku po 10 latach budowy. Dzieło to wspierał poza miejscowymi mieszkańcami pracujący w Niemczech pochodzący z pobliskiego Szynwałdu ks. dr Stanisław Świdziński oraz wierni powierzeni jego opiece duszpasterskiej. Bardzo znaczący udział w budowie miał również pochodzący z Łękawki, a od lat mieszkający w USA śp. Franciszek Kozioł-Kosowski.

Nowa parafia w diecezji   Kościół parafialny w Łękawce Foto Przyjaciele – Z funduszy pozostałych po Zmarłym krewni wsparli w sposób bardzo znaczący prowadzoną budowę. Dość wspomnieć, że z tego funduszu sprawiono marmurową posadzkę w prezbiterium, ołtarz główny i ołtarz pod tabernakulum z granitu i marmuru, i takąż samą ambonkę - a ponadto trzy dzwony („Franciszek” - 450 kg, „Stanisław” - 220 kg i „Marya” - 180 kg) wykonane przez Firmę Felczyńskich z Przemyśla, a także wzniesiono metalową dzwonnicę – pisał ks. Eugeniusz Krężel, brat ówczesnego proboszcza w Porębie Radlnej, ks. Mariana Krężla. 

Przy kościele pw. MB Częstochowskiej w Łękawce 22 lutego 2009 roku oficjalnie erygowano rektorat. 28 czerwca 2015 roku Łękawka stała się samodzielną parafią.