W Tuchowie trwa Wielki Odpust

js, br. Tomasz Bil CSsR, br. Arkadiusz Buszka CSsR

publikacja 02.07.2015 09:46

Mszą św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego z udziałem strażaków, orkiestr dętych i policji rozpoczął się 1 VII odpust w tuchowskim sanktuarium.

Odpust potrwa do 9 VII Odpust potrwa do 9 VII
Joanna Sadowska /Foto Gość

Zgromadzonych w sanktuarium duchownych, osoby konsekrowane i cały Lud Boży witali o. Witold Radowski CSsR, przełożony redemptorystów w Tuchowie, a także o. Bogusław Augustowski CSsR, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

W procesji z darami strażacy z diecezji tarnowskiej przynieśli m.in. płaskorzeźbę Pana Jezusa Miłosiernego z sanktuarium w Ciężkowicach, który patronuje miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Po Eucharystii, celebransi wraz z asystą liturgiczną udali się na sanktuaryjny parking, by poświęcić pojazdy straży pożarnej. Dzień zakończył się koncertem orkiestr strażackich.

Relacje wraz z galeriami z kolejnych dni odpustu znajdziesz tu:

Drugi dzień

Trzeci dzień

Dekanalne spotkanie młodzieży w ramach odpustu

Dzień czwarty

Dzień piąty

Na następnej stronie szczegółowy program odpustu.

Wielki Odpust Tuchowski trwać będzie do czwartku 9 lipca. Codziennie w sprawowane będą Msze św. o godz. 6.00, 7.00, 9.00, 11.00, 15.00 i 18.30. W niedzielę (5 lipca) pierwsza Msza św. rozpocznie się wyjątkowo już o 5.30.

– Zapraszamy wszystkich parafian, pielgrzymów, gości i czcicieli Matki Bożej Tuchowskiej serdecznie zapraszamy do jak najliczniejszego udziału w uroczystościach odpustowych – mówią ojcowie redemptoryści.

Każdego dnia po pierwszej porannej Eucharystii pielgrzymi będą mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, a tuż przed wieczorną Mszą św. w nieszporach o godzinie 18.00. Stałym punktem każdego dnia będą także m.in. modlitwy o powołania o godzinie 8.40, koronka do Bożego Miłosierdzia o godzinie 14.45, modlitwa różańcowa na dróżkach o godzinie 16.30 i droga krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym o godz. 17.15. Na zakończenie każdego dnia odpustu odbywać się będą specjalne „Wieczory Maryjne”, czyli koncerty orkiestr, chórów i zespołów.

Codziennie w godzinach od 6.30 do 19.30 pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

W niedzielę 5 lipca o godzinie 11.00 Radio RDN będzie transmitować Mszę św. z udziałem ludzi pracy, osób pracujących za granicą i bezrobotnych. Z kolei we wtorek 7 lipca o godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Bezpośrednią transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi Radio Maryja.

W czasie odpustu przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej będą modlić się m.in. rodziny z małymi dziećmi, osoby konsekrowane, chorzy, członkowie Rodziny Radia Maryja, rolnicy i pszczelarze, leśnicy, samorządowcy, żołnierze, kolejarze, pracownicy służby zdrowia i nauczyciele.

W piątek 3 lipca zaplanowane jest także czuwanie nocne młodzieży. Rozpocznie się ono o godz. 20.00 koncertem zespołu ewangelizacyjnego „Testimonium” i potrwa aż do północy. Natomiast 7 lipca będzie miało miejsce czuwanie nocne z modlitwą o uzdrowienie, poprzedzone koncertem grupy „Confessio”.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, wierni będą mogli zwiedzić muzeum misyjne i etnograficzne, w którym będzie można zobaczyć m.in. zabytkowe urządzenia rolnicze i sprzęty gospodarstwa domowego. Każdego roku oblegana jest – nie tylko przez najmłodszych pielgrzymów – ruchoma szopka.

W Tuchowie trwa Wielki Odpust