Sądecki Batman

Piotr Firlej

publikacja 03.08.2015 10:18

Naukowcy z Wrocławia, Wielkiej Brytanii i Irlandii badali stanowiska podkowca małego.

Podkowiec w locie Podkowiec w locie
Rafał Szkudlarek

Chiropterolodzy z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” z Wrocławia w obecności naukowców z Vincent Wildlife Trust www.vwt.org.uk – zasłużonej w Wielkiej Brytanii i Irlandii organizacji zajmującej się ochroną przyrody – zakończyli coroczne, letnie monitorowanie koloni nietoperzy na terenie Krainy Podkowca. Z ramienia Vincent Wildlife Trust w badaniach brali udział dr Henry Schofield – Conservation Programme Manager (UK), Colin Morris – Nature Reserves Manager (UK) oraz Ruth Hanniffy – Projects Support Officer (IRL), kierownikiem polskiej grupy chiropterologów był Prezes PTPP „pro Natura” Rafał Szkudlarek.

W ramach tegorocznych badań terenowych kolonie podkowca małego na terenie ziemi sądeckiej zanotowano m.in. w Boguszy, Bukowcu, Dubnem, Jaworkach, Kamionce Małej, Kamionce Wielkiej, Krościenku, Krynicy, Królowej Górnej, Łabowej, Łącku, Łukowicy, Nawojowej, Wierchomli, Wojkowej, Złockiem, nocka dużego w Jazowsku, Krynicy, Łącku, Nawojowej, Rożnowie, Ujanowicach, nocka orzęsionego w Nawojowej, Wierchomli.

Nastawienie do ochrony nietoperzy jest coraz lepsze, a to m.in. za sprawą prowadzonej przez chiropterologów od 1996 roku akcji remontowania świątyń. 
– To,  że dzięki nietoperzom remontuje się różnego rodzaju świątynie, zaczęło bardzo mocno przemawiać do ludzi. Uświadamiamy ludziom, że ten zwierzak jest pożyteczny – mówi Rafał Szkudlarek, prezes towarzystwa „pro Natura”. 

Obecnie podejście do tych zwierząt się zmienia. – Czasami jest to bardzo sympatyczne, kiedy ludzie pytają o nie, sami chcą je mieć. Oczywiście, czasami zdarzają się duże skrajności, jednak tego negatywnego podejścia jest już coraz mniej – dodaje prezes Towarzystwa „pro Natura”.

Kiedy naukowcy zaczynali badania w latach 90., zlokalizowali w Polsce tylko jedną kolonię rozrodczą podkowca małego w cerkwi w Jaworkach. Od tego czasu przeprowadzono wiele remontów, zamontowano setki adaptacji, aby nietoperze miały odpowiednie warunki bytowania. Dzisiaj żyje na terenie Krainy Podkowca ponad 10 tyś. osobników, w tym połowa na terenie ziemi sądeckiej.

Kraina Podkowca to obszar ciągnący się wzdłuż południowej granicy Polski, obejmuje Sudety, Karpaty, Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. W ramach projektu Life+ naukowcy kontrolują działania mające na celu ochronę populacji zagrożonych nietoperzy, w szczególności podkowca małego, nocka orzęsionego, nocka dużego, oraz tworzone są warunki do wzrostu ich liczebności.

Więcej na temat Krainy Podkowca na stronie www.podkowiecplus.pl.
O działaniach Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody “pro Natura” przeczytasz na stronie www.pronatura.org.pl.
O realizacjach Vincent Wildlife Trust dowiesz się ze strony www.vwt.org.uk.