Symfonia na 42 głosy

ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 16.08.2015 21:38

Grybowska bazylika ma od dzisiaj supernowoczesne organy.

Prospekt organowy w grybowskiej bazylice Prospekt organowy w grybowskiej bazylice
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W bazylice mniejszej św. Katarzyny Aleksandryjskiej został poświęcone nowe organy. Instrument pobłogosławił według specjalnego rytu bp Andrzej Jeż.

Trzykrotnie wzywał organy, by wydały głos na cześć Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego. Po każdym wezwaniu słychać było krótkie utwory nawiązujące do trzech Osób Boskich. 

– Pierwszy raz w życiu uczestniczyliśmy w takim wydarzeniu, nie wiedzieliśmy, że tak można poświęcać instrument. Było to bardzo wzruszające, a jednocześnie bardzo radosne – podkreślają grybowianie, którzy przyszli na Mszę św. 

– Życzę, by nowe organy, których dźwięk będzie wypełniać piękną bazylikę grybowską, przybliżał was do Boga – mówił w homilii biskup tarnowski.   

Grybowskie organy należą do jednych z najnowocześniejszych w kraju.

– Dwa lata przygotowywaliśmy do zbudowania nowego instrumentu w naszej bazylice. Nowe organy mają 42 głosy, są mechaniczne, wspomagane elektrycznie o ogromnych możliwościach muzycznych, mogą służyć do liturgii, jak i do wykonywania koncertów organowych – mówi ks. prał. Ryszard Sorota, kustosz bazyliki w Grybowie.

Instrument dopełnia wyglądu kościoła św. Katarzyny. – Jest również wotum parafian za dar wyniesienia do godności bazyliki mniejszej naszego kościoła – podkreśla proboszcz.

Budowa instrumentu trwała bardzo krótko.

– Poprzedni 20. głosowy instrument służył nam do stycznia tego roku, potem trwała instalacja nowych organów. Czas samego montażu z wieloma pracami adaptacyjnymi był więc rekordowy. Instrument ma charakter barokowo – romantyczny i może służyć do wykonywania utworów z tych okresów. Ponadto wnętrze bazyliki sprzyja też i temu, żeby odbywały się tu koncerty muzyki organowej – dodaje kustosz. 

– Podziwiam dokonane dzieło budowy organów, które powstały dzięki ofiarności parafian, co nie jest łatwe w dzisiejszych czasach. Sądzę, że każdy będzie mógł zachwycać się muzyką wykonywaną na takim instrumencie mimo różnych gustów muzycznych. Muzyka organowa wykonywana w kościele, w naszej bazylice będzie wielu zbliżała do Boga – mówi Grzegorz Szczecina, doktorant z historii Kościoła na KUL w Lublinie.

Bp Andrzej Jeż pobłogosławił także sztandar bazyliki mniejszej św. Katarzyny w Grybowie.

– Jesteśmy jedyną bazyliką w diecezji, która ma taki sztandar. Z jednej strony zostały na nim wyhaftowane insygnia papieskie oraz napis „Bazylika Mniejsza w Grybowie”. Z drugiej została przedstawiona postać naszej patronki. Sztandar już był używany. Pojechaliśmy z nim na Jasną Górę, byliśmy podczas zakończenia peregrynacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego, był na uroczystościach patriotycznych w Grybowie. Opiekę nad sztandarem ma parafialny oddział Akcji Katolickiej, który wystawia poczet sztandarowy – wyjaśnia ks. Sorota.