Młodzi i kawałek podłogi

Beata Malec-Suwara

publikacja 15.09.2015 15:00

Bochnia szuka wolontariuszy i miejsc noclegowych dla pielgrzymów podczas ŚDM.

Bocheńskie biuro medialne i sekcja graficzna ŚDM przy par. pw. św. Mikołaja w Bochni są już bardzo aktywne Bocheńskie biuro medialne i sekcja graficzna ŚDM przy par. pw. św. Mikołaja w Bochni są już bardzo aktywne
Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Według wstępnych założeń Bochnia przyjmie ok. 8-10 tys. pielgrzymów, z czego 3-5 tys. osób znajdzie schronienie w parafii pw. św. Mikołaja.

- Potrzebujemy noclegu dla tych osób i wolontariuszy, którzy pomogą przy organizacji ŚDM. W pięćdziesiąt osób tego nie zrobimy - mówi Magda Cerazy, przewodnicząca komitetu parafialnego ŚDM przy par. św. Mikołaja.

Zaangażowanych w ŚDM jest już ok. 50 wolontariuszy, kilku nowych przyszło na spotkanie zorganizowane przez komitet 11 września.

- Wolontariuszy trzeba dwa razy więcej niż jest tutaj dzisiaj na sali. Wierzę, że z każdym tygodniem będzie was przybywać. Nie ma szans, żebyśmy bez was zorganizowali ŚDM - mówił na spotkaniu ks. Rafał Jagoda, dekanalny koordynator ŚDM.

Zadaniem wolontariuszy jest w tym momencie przede wszystkim znalezienie noclegu dla pielgrzymów. - Chcielibyśmy, aby ci ludzie mieszkali w domach, nie w szkołach, bo tam nie poznają polskiej gościnności i religijności - uzasadnia Magda Cerazy.

Każdy może przyjąć pielgrzymów pod swój dach. Opuszczają oni dom około godziny 8 i wracają do niego około 22. Wystarczy im kawałek podłogi, bo mają ze sobą śpiwory i karimaty. Jedyne, czego potrzebują, to ciepła woda. Jeśli rodzina nie może zapewnić im śniadań, nie ma problemu - zapewni je parafia.

- Mamy 840 miejsc noclegowych. To mało i dużo. Mało - bo musimy mieć co najmniej 3,5 tys., a dużo - bo żadna z pobliskich parafii nie ma tyle - mówi Magda.

- W ostatnich dniach byli u nas księża z Wieliczki, żeby zobaczyć, jak my to robimy. To dla nas bardzo miłe, że możemy się z innymi, i to z "centrali", podzielić naszym skromnym, ale już dorobkiem i doświadczeniem - dodaje ks. Jagoda.

Cztery dekanaty wchodzą w skład tzw. trzeciej strefy zakwaterowania, tj. Bochnia-Wschód, Bochnia-Zachód, Szczepanów i Brzesko. W dwóch dekanatach bocheńskich, jak się szacuje, będzie mieszkało 20 tys. pielgrzymów. Dla porównania Bochnia ma ok. 30 tys. mieszkańców.

Więcej na ten temat, czyli o geocachingu, szkoleniach i planie ŚDM, będzie można przeczytać w tarnowskim dodatku "Gościa Niedzielnego" nr 39/2015.