Konsekracja kościoła w Pustkowie

Beata Malec-Suwara

publikacja 21.09.2015 13:30

Modlą się w tym kościele od prawie 30 lat. Wczoraj pasterz Kościoła tarnowskiego to miejsce uświęcił.

Jednym z elementów obrzędu konsekracji kościoła jest namaszczenie olejem ołtarza Jednym z elementów obrzędu konsekracji kościoła jest namaszczenie olejem ołtarza
Beata Malec-Suwara /Foto Gość

20 września biskup tarnowski Andrzej Jeż konsekrował kościół w Pustkowie.

- Jest to wielka chwila w całej historii naszej miejscowości. Takie wydarzenie zapewne przełoży się na wzrost naszej pobożności i religijności - mówi Maria Mączka, sołtys Pustkowa.

Niejednej osobie w kościele łza zakręciła się w oku. Pan Bronisław, który budował więźbę dachową na kościele, nie potrafił ukryć wzruszenia. - Cieszę się, że dziś mogę się poszczycić, że jakąś cząstkę od siebie tu włożyłem. Ta uroczystość to dla mnie duże przeżycie - dodaje.

To właśnie do zebranych podczas konsekracji kościoła parafian pasterz Kościoła tarnowskiego mówił, iż są w tym miejscu osobami najważniejszymi po Bogu. - Niezależnie od urodzenia, stanu posiadania, wykształcenia wszyscy jesteśmy podobni do Boga. Jako dzieci Boże każdy z nas ma takie same prawa. Każdy z nas ma prawo się tu modlić, spowiadać, przyjmować Komunię św. Dlatego ceńmy sobie to miejsce. To wasze miejsce - mówił bp Andrzej Jeż.

W uroczystości konsekracji kościoła wzięli udział m.in. pochodzący z tej parafii księża i siostry zakonne. W ciągu 35 lat swego istnienia w parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Pustkowie zrodziło się 10 powołań kapłańskich i 8 zakonnych. Pierwszą Mszą św., jaką odprawiono w tym kościele, były prymicje pochodzącego z tej parafii ks. Jana Betleja, dziś proboszcza w Kamienicy.

Budowniczym kościoła był ks. Józef Hamiga, proboszcz parafii od 35 lat. Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcił 24 październik 1982 biskup Władysław Bobowski.

Więcej na temat konsekracji i historii kościoła w Pustkowie będzie można przeczytać w tarnowskim dodatku "Gościa Niedzielnego" nr 40/2015.