Dotykałam świętego

ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 02.10.2015 11:00

Twórcy z terenu powiatu brzeskiego zainaugurowali wystawą swych prac IV Miesiąc Papieski.

Wystawa o Janie Pawle II w Brzesku Wystawa o Janie Pawle II w Brzesku
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku po raz kolejny organizuje w październiku Miesiąc Papieski poświecony Janowi Pawłowi II, który jest patronem brzeskiego Centrum Kulturalno-Biblitecznego.

Miesiąc Jana Pawła II otwarła wystawa prac artystów, dla których papież Polak stał się motywem tworzonego dzieła.

– W tym Miesiącu Papieskim prezentujemy dorobek artystów z powiatu brzeskiego. Wystawa ma charakter retrospektywny, pokazujemy obrazy wykonane w różnej technice malarskiej, obrazy wyszywane haftem, płaskorzeźby i rzeźby, a także ceramikę – mówiła na wernisażu Maria Marek, dyrektor PiMBP w Brzesku.

Dziełom plastycznym towarzyszą wydruki z tekstami poetów Ziemi Brzeskiej, którzy pisali o Janie Pawle II.

Jolanta Perc z Iwkowej prezentuje na wystawie obrazy malowane na fragmentach desek, które sama znajduje w tartaku.

– Są krzywe, z sękami, mają w sobie ukrytą prostotę, która cechowała także Jana Pawła II. Często przedstawiam go zamyślonego, wtedy jest najbardziej tajemniczy – mówi artystka. Uwagę zwiedzających przyciąga duża rzeźba stojącego papieża autorstwa Ryszarda Sumyka z Czarnawy. Na co dzień jest pilarzem, a jego pasją jest rzeźbiarstwo.

– Znalazłem raz taki pień akacjowy z wielkimi naroślami i od razu zobaczyłem w nim Jana Pawła II. Powstała rzeźba, która ukazuje ojca św. zamyślonego, niosącego na brakach bagaż trosk, problemów całego świata – wyjaśnia rzeźbiarz.

Ania Serafin z Iwkowej haftuje od II klasy podstawówki. – Wyszywam już 12 lat. Przy haftowaniu obrazu Jana Pawła II czułam jakąś dumę, że w taki sposób mogę się z nim spotkać. Poza tym czytam dużo książek o papieżu – mówi hafciarka.

Wiersz o Janie Pawle II odczytała podczas wernisażu m.in. Anna Gaudnik.

– Nie wystarczy powiesić obrazek Jana Pawła II na oknie. Trzeba, aby jego przykład mnie zmieniał, zachęcał do wysiłku, żeby być lepszym. Miałam to szczęście, że znałam kard. Karola Wojtyłę z czasów moich studiów w Krakowie. Kardynał często podchodził do nas, chwytał za rękę i mówił „Będzie dobrze”. To nieprawdopodobne, że człowiek dotykał świętego – mówi pani Anna.

Wystawę można oglądać przez cały październik w godzinach otwarcia biblioteki.

Następne wydarzenia Miesiąca Papieskiego to prezentacja młodzieży z gimnazjum w Borzęcinie „My Jana Pawła uczniowie” (9 X, 11.00), spektakl „Przed sklepem jubilera” (11 X, 15.30), spotkanie z o. Leonem Knabitem (12 X, 18.00), konkurs recytatorski poezji Jana Pawła II (21 X). Ostatnim wydarzeniem będzie koncert zespołu Krakowskie Przedmieście „Tak niewidzialny że jest” (28 X, 18.00). Miesiącowi Papieskiemu patronuje Tarnowski Gość Niedzielny.