Przenikać życie Ewangelią

bs

publikacja 22.10.2015 09:30

O przestrzeni działania Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, jej skuteczności i wyzwaniach z Bożeną Kwitowską, prezesem AKDT, rozmawia Beata Malec-Suwara.

Bożena Kwitowska, prezes AKDT Bożena Kwitowska, prezes AKDT
Beata Malec-Suwara /Foto Gość

BEATA MALEC-SUWARA: Do Akcji Katolickiej należy prawie 4 tysiące członków zrzeszonych w 186 oddziałach parafialnych. Czy można chcieć więcej?

BOŻENA KWITOWSKA: Oczywiście, wszak wszyscy jesteśmy wezwani do pracy w winnicy Pańskiej, jak przypominał Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej „Christifideles laici”. Chodzi też o jakość działania, jego skuteczność, przestrzeń oddziaływania, więc i liczebność stowarzyszenia jest ważna. Istotny jest dynamizm; nowi ludzie - świeże pomysły. „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”(JP II). Działalność stowarzyszenia obejmuje intelektualny i społeczny wymiar wiary.

Co Pani by uznała za największe sukcesy Akcji Katolickiej w ciągu tych 20 lat jej działalności od reaktywacji w naszej diecezji?

Coraz większą świadomość wiernych nie tylko bycia w kościele, ale bycia Kościołem. O różnorodności i skuteczności form realizacji celów AK świadczy z kolei rozległa działalność parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. To także odważne podejmowanie inicjatyw z naszej strony w trosce o dobro wspólne - zabieranie głosu w kwestiach moralnych, w obronie prawdy, w obronie życia i godności człowieka, w obronie niezbywalnych praw jednostki i społeczeństwa, obrona dobrego imienia  (stanowiska, apele, protesty, poparcie dla osób zniesławianych czy wręcz szkalowanych) i działalność na niwie edukacyjnej - skierowana do każdej grupy wiekowej (konferencje naukowe, wystawy, spotkania z historykami IPN, itp.).

Ponadto zaangażowanie w wychowanie patriotyczne – organizacja i udział w obchodach świąt narodowych i innych uroczystości patriotycznych oraz działalność na rzecz misji (co roku członkowie AK z wybranych dekanatów uczestniczą w szkoleniach w Diecezjalnym Domu Misyjnym, co skutkuje wzrostem świadomości misyjnej, a wymiernie - prowadzeniem akcji "kolędników misyjnych". Ufundowaliśmy także dzwon-sygnaturkę dla Afryki, Drogę Krzyżową w Kazachstanie.

Ważne jest wspólnotowe (diecezjalne, dekanalne) przeżywanie uroczystości kościelnych i patriotycznych. A że podróże kształcą, organizujemy pielgrzymki na szczeblu parafialnym, dekanalnym i diecezjalnym. Bardzo bogata jest też działalność w POAK, w zależności od potrzeb i możliwości: charytatywna, wychowawcza, kulturalna (kluby seniora, świetlice środowiskowe). Staram się umieszczać na naszej stronie fotorelacje z naszej działalności, bo podobno, czego nie ma w internecie, to nie istnieje ;).

Jesteśmy otwarci na media - współpracujemy z Gościem Niedzielnym, radiem diecezjalnym, w którym mamy comiesięczne audycje (już 23). Formowaniu ducha i poszerzaniu wiedzy służą konferencje i sympozja naukowe, także wystawy edukacyjne, których Akcja Katolicka DT jest organizatorem czy też współorganizatorem. I tak:

10 kwietnia 2012r. odbyły się w Tarnowie uroczystości, upamiętniające 72. rocznicę zbrodni katyńskiej i 2. rocznicę katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński i 95 towarzyszących mu osób. Na tarnowskim rynku otwarto autorską wystawę fotograficzną KATYŃ - SMOLEŃSK 2010.

25 listopada 2012 roku odbyła się w sali pospólstwa tarnowskiego ratusza konferencja naukowa pt. „Dzieje zdrady w Polsce”.

Akcja Katolicka i Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu były głównymi organizatorami wystawy „Zbrodnia Katyńska - pamięć i przebaczenie”, prezentowanej przez miesiąc od 19.03 do 20.04.2013 r. w galerii nowosądeckiej parafii Matki Bożej Niepokalanej. Wystawę, sprowadzoną z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, uzupełniono dokumentami związanymi z tematyką „katyńską”, m.in. nigdy wcześniej nie pokazywanymi pamiątkami po zamordowanych oficerach, a także zdjęciami z miejsca katastrofy smoleńskiej w 2010 r.

Ekspozycji towarzyszyły wydarzenia skierowane głównie do młodzieży szkolnej, takie jak: wykłady historyków Instytutu Pamięci Narodowej i  projekcje unikatowych filmów dokumentalnych. Również w Nowym Sączu, w roku kanonizacji Jana Pawła II oraz w czasie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego po naszej diecezji, miało miejsce wydarzenie pn. "Drogowskazy", na które złożyły się: wernisaże wystaw: "Jan Paweł II. Orędownik Bożego Miłosierdzia" oraz "Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja", a także sesje edukacyjne dla młodzieży szkolnej prowadzone przez pracowników IPN.

W listopadzie 2014 odbyło się w Dąbrowie Tarnowskiej sympozjum z racji 100. rocznicy urodzin Stefanii Łąckiej, zatytułowane „Stefania Łącka - wzorzec wychowawczy młodzieży”. Dzień świętości życia 25 marca tego roku obchodzono uroczyście w Brzesku na ogólnopolskiej konferencji naukowej: „Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu - każdemu życiu ludzkiemu!" - w 20. rocznicę wydania encykliki papieża Jana Pawła II „Evangelium vitae”.

Jednym z zadań zadań Akcji jest też ewangelizacja. Co to znaczy w praktyce?

Celem Akcji Katolickiej zapisanym w jej Statucie jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Te cele realizuje m.in. poprzez: pogłębianie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego, przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego, zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej.

Akcja Katolicka to stowarzyszenie, w którym świeccy mogą realizować powołanie otrzymane na mocy sakramentu chrztu i bierzmowania; wspólnota, dzięki której będą mogli „czynić obecnym i aktywnym Kościół w takich miejscach i takich okolicznościach, gdzie jedynie przy ich pomocy stać się on może "solą ziemi”. Chodzi o powrót Ewangelii do sumień, ognisk domowych, zwyczajów, relacji między grupami społecznymi, porządku publicznego, stosunków międzynarodowych.

Mamy świadczyć własnym życiem, ale również nieść Ewangelię innym, „nastawać w porę i nie w porę”; przekonywać, że to nie Ewangelię i Boże prawo trzeba dostosować do współczesnego świata, ale to świat ma żyć zgodnie z Ewangelią. Niezwykle ważnym zadaniem AK jest budzenie świadomości odpowiedzialności za Kościół diecezjalny i podejmowanie działań mających na celu przemianę naszej rzeczywistości, szczególnie w zakresie prawdziwego poszanowania godności każdego człowieka.

To nie tylko zrzeszanie i formowanie wiernych świeckich, ale przygotowywanie ich i posyłanie na współczesne pola ewangelizacyjne, na których kluczową rolę odgrywa apostolstwo przykładem. Akurat w tej dziedzinie potrzeba bardziej świadków niż nauczycieli. Warunkiem owocnego działania jest więc własne, pogłębione życie religijne. Służą temu celowi: spotkania modlitewno-formacyjne, edukacyjne, wspólnotowe pielgrzymowanie. Diecezjalny Instytut AK organizował pielgrzymki zagraniczne, m.in. do Lwowa i na Kresy Wschodnie, do Ziemi Świętej, do Włoch.

Równie ważne jak formowanie ducha jest kształtowanie - poprzez pryzmat naszej wiary - spojrzenia na sprawy społeczne, a w konsekwencji podejmowanie właściwych decyzji i wyborów, także edukacja - poszerzanie wiedzy i zdobywanie umiejętności. Dla dobrej kondycji stowarzyszenia i efektywności działań potrzeba wsparcia intelektualnego, opartego na mocnych podstawach fundamentalnych wartości chrześcijańskich. Służą temu zadaniu konferencje i sympozja naukowe, także wystawy edukacyjne, których Akcja Katolicka DT jest organizatorem czy też współorganizatorem, liczne konkursy kierowane głównie do młodzieży.

Dotychczas odbyły się sympozja na temat: "Szkoła jakiej chcemy dla naszych dzieci" - wypracowano wówczas stanowisko Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej w sprawie systemu nauczania i wychowania, jaki powinna realizować polska szkoła (2007), następnie: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” - Akcja Katolicka stanęła tu wobec kryzysu podstawowych wartości we współczesnym świecie (2008); „Otoczmy troską życie rodzinne, społeczne, ekonomiczne”(2009); konferencja filozoficzno-astronomiczna na temat wiary i nauki: „Wokół encykliki Jana Pawła II - FIDES ET RATIO” (2010); „Katolicy i media” (2011), na którym jednogłośnie przyjęto stanowisko Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej w sprawie środków społecznego przekazu; „Katolicy i ekonomia” (2012) – tematyka konferencji została poszerzona o interpretację podpisanego wówczas dokumentu pod nazwą „Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji”, czy wreszcie ostatnia konferencja dotycząca „Nauczania społecznego Jana Pawła II” (2014).

Jakie wyzwania stoją przed Akcją?

Papież Franciszek powiedział w Filadelfii we wrześniu br.: "Jednym z największych wyzwań stojących przed Kościołem w tym pokoleniu jest krzewienie we wszystkich wiernych poczucia osobistej odpowiedzialności za misję Kościoła i umożliwienie im wypełniania ich odpowiedzialności jako uczniów-misjonarzy, jako zaczynu Ewangelii w naszym świecie".

W tym kontekście jakże aktualnie, co więcej – jeszcze wyraźniej i nagląco brzmią słowa przyrzeczenia z Deklaracji Programowej AK DT z 2008 r., w której zobowiązaliśmy się do zgłębiania i propagowania nauczania Ojca św., dziś już świętego, Jana Pawła II, w naszej działalności podążać drogowskazem jego słów opartych na Ewangelii, wspólnotowo pogłębiać życie religijne, intelektualne i kulturalne, skutecznie przenikać wartościami ewangelicznymi życie społeczne, odpowiedzialnie zajmować stanowisko w sprawach publicznych Kościoła, odważnie reagować na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej.

Na pewno nadal prowadzić formację wewnętrzną członków Akcji - tu przewodnikami są księża asystenci - by kształtować, nierzadko odradzać życie według zasad katolickich w rodzinie i społeczeństwie, angażować się w pozytywny, radosny przekaz Ewangelii, niweczyć bierność, przezwyciężać apatię i zniechęcenie, dawać czytelną, wyrazistą i autentyczną odpowiedź na trendy sekularyzacji, wypierające wartości chrześcijańskie z życia społeczeństwa, budzić poczucie dumy z bycia katolikiem i Polakiem (w przyszłym roku nadarza się wyjątkowa okazja - obchodzić będziemy 1050. rocznicę chrztu Polski, a trzeba sobie uzmysłowić, iż katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, ale stanowi o jej istocie), mądrze prowadzić dialog ze współczesnym światem, często chrześcijanom niechętnym; bronić prześladowanych za wiarę, a przygotowując się na zetknięcie z inną kulturą - utwierdzać własną tożsamość.

W obliczu deprecjonowania wartości istotnych dla egzystencji narodu, a wyrażających się w świętej niegdyś triadzie Polaków: ”Bóg, Honor, Ojczyzna”, w reakcji na szarganie świętości, szyderstwa z bohaterów, szykanowanie ludzi sumienia, przedefiniowanie pojęć fundamentalnych dla chrześcijańskiej tożsamości narodu - konieczne jest budzenie wrażliwości poprzez pozytywistyczną pracę u podstaw, na każdym, najbardziej nawet kameralnym polu ewangelizacji, promocja dobra.

Hasło kongresu brzmiało: „Abyście szli i owoc przynosili”. Idźmy więc „wytrwale wzwyż”, by - patrząc z perspektywy wieczności - przynieść owoc. Drogowskazem jest Ewangelia i cały depozyt Kościoła katolickiego, a przewodnikami w tym marszu są kapłani - asystenci AK.