Bądźmy dla siebie bliscy

ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 29.10.2015 17:47

Zakończył się IV Miesiąc Papieski w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku.

Z Agatą Bernadt (w środku) śpiewa Maria Marek Z Agatą Bernadt (w środku) śpiewa Maria Marek
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Koncert zespołu „Krakowskie Przedmieście” zakończył IV Miesiąc Papieski zorganizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku.

Pieśniarka Agata Bernadt zaprezentowała muzyczne aranżacje tekstów m.in. ks. Jana Twardowskiego, Karola Wojtyły – Jana Pawła II, ks. Janusza Pasierba i ks. Jerzego Szymika w programie „Tak Niewidzialny, że jest”.

– Słyszałam, że nie można łączyć w jednym koncercie utworów ks. Jana Twardowskiego i ks. Karola Wojtyły – Jana Pawła II, ponieważ to bardzo różniący się między sobą poeci. Warsztatowo, językowo na pewno tak, ale w poezji chodzi im przecież o to samo. Obaj proponują nam zadziwienie, podziw i zauważenie piękna, szukanie go. To ich bardzo łączy w wierszach. To jest ich wspólna nuta, którą chcę wyśpiewać – mówiła Agata Bernadt.

Na zakończenie koncertu publiczność zaśpiewała wspólnie z zespołem refren piosenki Ernesta Brylla „bądźmy dla siebie bliscy”.

– Koncert był przepiękny i świetnie podsumował to, co nasza biblioteka przygotowała z okazji Miesiąca Papieskiego. Będę teraz czekać na następny – mówi jedna z uczestniczek spotkania.

Miesiąc Papieski jest organizowany przez brzeską bibliotekę już od czterech lat w związku z nadaniem imienia Jana Pawła II Regionalnemu Centrum Kulturalno-Bibliotecznemu, w którym mieści się książnica. – Coraz więcej jest ludzi, którzy nie znali Jana Pawła II. My chodziliśmy po jego śladach. Miesiąc Papieski jest po to, żeby przybliżać młodym postać papieża, jego wielkość – mówiła dyrektor biblioteki Maria Marek.

W ramach IV Miesiąca Papieskiego została otwarta wystawa prac artystów z terenu powiatu brzeskiego poświęcona Janowi Pawłowi II.

– Podczas Miesiąca zapraszamy na scenę naszej sali audytoryjnej jedną szkołę z terenu naszego powiatu, której patronem jest Jan Paweł II. W tym roku z pięknym programem wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół z Borzęcina. Kilkadziesiąt młodych osób ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych startowało w konkursie recytatorskim poezji Jana Pawła II – dodaje Maria Marek.

O polskim papieżu mówił podczas spotkania autorskiego o. Leon Knabit, a podsumowaniem całego miesiąca był koncert „Krakowskiego Przedmieścia”. Wydarzeniom patronował „Gość Tarnowski”.