Odblaskowy Rdziostów

AW, GB

publikacja 30.10.2015 11:34

Szkoła Podstawowa w Rdziostowie jest jedną ze szkół, która zaangażowała się w akcję Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie "Odblaskowa Szkoła".

Odblaskowy Rdziostów W kamizelkach odblaskowych rdziostowskie dzieci są widoczne na drodze arch. Szkoły

Akcja "Odblaskowa Szkoła" dobiegła końca. 28 października w Szkole Podstawowej w Rdziostowie odbyło się uroczyste jej podsumowanie.

- Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego marszu dzieci przez miejscowość z transparentami, w zakupionych przez sponsorów i rodziców kamizelkach i odblaskach, aby zwrócić uwagę mieszkańców Rdziostowa i przejeżdżających kierowców na cele i założenia akcji, aby promować bezpieczeństwo ruchu drogowego, a w szczególności pieszych - mówi Anna Wieczorek, szkolny koordynator akcji.

Po powrocie do szkoły dzieci z klasy drugiej zaprezentowały krótkie przedstawienie o podstawowych zasadach ruchu drogowego i pokaz mody, którym uczniowie zachęcali do noszenia różnorodnych elementów odblaskowych. Po części artystycznej nadszedł czas na rozdanie nagród w konkursach zorganizowanych w ramach akcji. Swoje wiersze odczytali również laureaci w kategorii literackiej.

W czasie trwania akcji szkoła zorganizowała dla dzieci m.in. spotkania z zaproszonymi gośćmi: policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu i  inspektorami z Delegatury Południowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie.

Uczniowie z nauczycielami odwiedzili kilkakrotnie Miasteczko Rowerowe w Chełmcu, gdzie podczas zajęć uczyli się prawidłowych zachowań w ruchu drogowym. Każdemu wyjazdowi czy wycieczce dzieci towarzyszyły kamizelki odblaskowe.

- Zostały także zorganizowane w szkole aż cztery konkursy: plastyczny, graficzny, literacki i wiedzy, a w klasach zawisły tematyczne gazetki, aby dać uczniom możliwość wykazania się zdolnościami i znajomością zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Tradycyjnie szkoliliśmy także najmłodszych uczniów i utrwalaliśmy ze starszymi zasady przechodzenia przez przejście dla pieszych. Kolejny raz apelowaliśmy także o trzeźwość za kierownicą podczas akcji „No promil – no problem”. Pod koniec września uroczyście odebraliśmy także prestiżowy Certyfikat „Szkoły promującej bezpieczeństwo” - opowiada Anna Wieczorek